Senators

Faculty Senate Leadership 2022-2023

Agenda Committee List (click here to see bios)

  • Matthew MacManes, Molecular, Cellular & Biomedical Sciences, COLSA, Chair
  • Vidya Sundar, Occupational Therapy, CHHS, Vice Chiar
  • James Connell, Physics, CEPS
  • Jeffrey Halpern, Chemical Engineering, CEPS
  • Andrew Seal, Economics, Paul College
  • Kevin Healey, Ex-Officio, Communication, COLA
Faculty Senators: 2022-2023 Academic Year  PAGE IS UNDER CONSTRUCTION!

Accounting and Finance
John Hasseldine, 2023
Kevin McLaughlin, 2024

Agriculture, Nurtrition, and Food Systems
Jennifer Chadbourne, 2023
        Gretchen Arnold, Proxy 
VACANT, 2nd Senator

Anthropology
Svetlana Peshkova, 2023

Art and Art History
Julee Holcombe, 2023

Biological Sciences
Elizabeth Harvey, 2023
Gregg Moore, 2024 

Chemical Engineering
Jeffrey Halpern, 2023

Chemistry
Roy Planalp, 2023
Katharine Winans, 2024

Civil and Environmental Engineering
James Malley, 2023

Classics, Humanities, and Italian Studies
Harriet Fertik, 2023
Will Smiley, 2024

Communication
Kevin Healey, 2023
Joseph Terry, 2024

Communication Science Disorders
Amy Ramage, 2023

Computer Science
Matt Magnusson, 2023
Laura Dietz, 2024
         Wheeler Ruml, Proxy in 2022-23

Decision Sciences
Maryann Clark, 2023
Inchan Kim, 2024

Earth Sciences
Matt Davis, 2023
        Jo Laird, Proxy 2023
Rosemarie Came, 2024

Economics
Robert Mohr, 2023
Andrew Seal, 2024

Education
Paula Salvio, 2023
Mary Schuh, 2023

Electrical and Computer Engineering
Nicholas Kirsch, 2024

English
Rachel Burdin, 2023
Jaed Coffin, 2024 (awaiting confirmation)
Peter Ramadanovic, 2023
        Martin McKinsey, Proxy Fall 2022

Geography  -  shares Anthropology Senator

Health Management & Policy
Rosemary Caron, 2024

History
Funso Afolayan, 2023
        Jan Golinski, Proxy Fall 2022
Molly Dorsey, 2024

Hospitality Management
Dan Innis, 2023

Human Development & Family Studies
Kerry Kazura, 2023

Kinesiology
Michael Stocz, 2023
Zach Scola, 2024

Languages, Literatures, and Cultures
Ileana Chirila, 2023
Clara Castro-Ponce, 2024

Library
Kathrine Aydelott, 2024

Management
Vanessa Druskat, 2023
Scott Lemos, 2024

Marketing
Moein Khanlari, 2024

Mathematics and Statistics
Mark Lyon, 2023
Adam Boucher, 2024

Mechanical Engineering
Ivo Nedyalkov, 2023

VACANT, 2nd Senator, 2024

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences             
Timothy Montminy, 2023
Matthew MacManes, 2024

Music
Daniel Beller-McKenna, 2023

Natural Resouces and the Environment
Stuart Grandy, 2023
Jessica Ernakovich, 2024

Nursing
Marcy Ainslie, 2023
Sara Robinson, 2024

Occupational Therapy
Vidya Sundar, 2023

Philosophy
Laure Barillas, 2024

Physics and Astronomy
James Connell, 2023
Kai Germaschewski, 2024

Political Science
Jen Spindel, 2024

Psychology
VACANT, 2023
Katerina Karaivanova, 2024

Recreation Management & Policy
Allison Wilder, 2023

Social Work
Jennifer O'Brien, 2023
John DeJoie, 2024

Sociology
Cliff Brown, 2024
        Catherine Moran, Proxy

Theatre and Dance
Gay Nardone, 2024

UNH Franklin Pierce School of Law
Roger Allen Ford, 2023
Susan Drisko Zago, 2024

UNH-Manchester
Stephen Pimpare, 2023
Jeremiah Johnson, 2024
        Bill Troy, Proxy, Fall 2022

Women's and Gender Studies
Sharyn Potter, 2024

UNH Cooperative Extention, non-voting
 

 

 

Faculty Senators: 2021-2022 Academic Year

Agenda Committee (click to see bios)

  • Kevin Healey, Communication, COLA, Chair
  • Matthew MacManes, MCBS, COLSA, Vice Chair 

  • James Connell, Physics, CEPS

  • Kathrine Aydelotte, Library (elected for Spring 2022)

  • Vidya Sundar, Occupational Therapy, CHHS 

  • Harriet Fertik, Classics, Humanities and Italian, COLA (served in Fall 2021)

  • Amanda Peterson, Sr. Administrative Assistant

 

Faculty Senators 2021-2022
  •  Accounting and Finance (John Hasseldine) (William Knowles*)
  • Agriculture, Nutrition, & Food Systems
    (Jennifer Chadbourne, Spring proxy Gretchen Arnold ) (TBD)
  • Anthropology (Svetlana Peshkova) 
  • Art and Art History (Julee Holcombe)
  • Biological Sciences (Gregg Moore*)
    (Elizabeth Harvey)
  • Chemical Engineering (Jeffrey Halpern - Spring proxy, Nan Yi)
  • Chemistry (Roy Planalp, Fall proxy Rudy Seitz)(Gonghu Li*) 
  • ​Civil and Environmental Engineering
    (James Malley)
  • Classics, Humanities, & Italian Studies
    (Harriet Fertik - spring proxy, Anna Wainwright) (Will Smiley* - spring proxy - Gregory MacMahon)
  • Communication (Kevin Healey) (Joseph Terry*)
  • Communication Sciences Disorders
    (Amy Ramage)
  • Computer Science (Matt Magnusson - proxy Betsy Coleman)(Wheeler Ruml *)
  • Decision Sciences (Roger Grinde*)(Maryann Clark)
  • Earth Sciences (Rosemarie Came*) (Matt Davis)
  • Economics (Marc Herold) (Andrew Seal*)
  • Education (Andrew Coppens* - Fall proxy
    Paula Salvio) (Mary Schuh)
  • Electrical & Computer Engineering
    (Nicholas Kirsch*)
  • English (Robin Hackett*)(Petar Ramadanovic) and (Rachel Burdin) 
  • Geography (shares Anthropology senator)
  • Health Management & Policy (Rosemary Caron*)
  • History (Jan Golinski*) (Funso Afolayan)
  • Hospitality Management (Dan Innis)
  • Human Development & Family Studies
    (Kerry Kazura)
  • Kinesiology (Deborah Feairheller)
    (Michael Gass*)

 

  • Languages, Literatures, & Cultures (Charles Vannette*)(Ilena Chirila)
  • Library (Kathrine Aydelott*)
  • Management (Vanessa Druskat)(Carole Barnett*)
  • Marketing (Moein Khanlari*)
  • Mathematics & Statistics (John McClain*)
    (Mark Lyon)
  • Mechanical Engineering (Ivo Nedyalkov)
    (Igor Tsukrov*)
  • Molecular, Cellular, & Biomedical Sciences 
    (Matthew MacManes*) (Timothy Montminy)
  • Music (Daniel Beller-McKenna, spring proxy Melissa Ryan) 
  • Natural Resources & the Environment
    (Wilfred Wollheim*) (Stuart Grandy)
  • Nursing  (Cathleen Colleran*)(Marcy Ainslie)
  • Occupational Therapy (Vidya Sundar)
  • Philosophy(Ruth Sample*)
  • Physics and Astronomy (James Connell)
    (Kai Germaschewski*)
  • Political Science (Susan Siggelakis*)
  • Psychology (Caitlin Mills) (Joan Glutting*)
  • Recreation Management & Policy
    (Allison Wilder)
  • Social Work (John DeJoie*) (Jennifer O'Brien - Fall proxy, Kathryne Brewer) 
  • Sociology (Rebecca Glauber* - proxy Catherine Moran)
  • Theater & Dance (Szu-Feng Chen*)
  • UNH Franklin Pierce School of Law
    (Susan Drisko Zago* )(Roger Allan Ford)
  • UNH-Manchester (James Ramsay*) (Stephen Pimpare) and (Chris LeBlanc)
  • Women's and Gender Studies (Sharyn Potter*)

 

  • UNH Cooperative Extension non voting representative (Kendra Lewis)

 

* Term ending in May of 2022 (All others have terms ending in May of 2023)

Faculty Senators: 2020-2021 Academic Year

Agenda Committee 2020-2021

  • Erin Sharp, Human Development & Family Studies, CHHS, Chair

  • Kevin Healey, Communication, COLA, Vice Chair (elected on 11/2/20)

  • Rosemarie Came, Earth Sciences, CEPS (served as Vice Chair from 05/04/20 - 11/2/20)

  • David Bachrach, History, COLA, Past Chair

  • Ann Bartow, UNH School of Law

  • James Connell, Physics, CEPS

  • Allison Wilder, Recreation Management and Policy, CHHS (elected on 11/2/20) 

Learn more about Agenda Committee members

Faculty Senators 2020-2021

  • Accounting and Finance (John Hasseldine*) (William Knowles)
  • Agriculture, Nutrition, & Food Systems
    (Kevin Pietro* - Spring proxy, Katherine Lockwood) (Laurie Chapman-Bosco - proxy, Tom Davis)
  • Anthropology (shares Geography senator) 
  • Art and Art History (Liese Zahabi*)
  • Biological Sciences (Gregg Moore)
    (Subhash Minocha*)
  • Chemical Engineering (Jeffrey Halpern*)
  • Chemistry (Erik Berda*)(Gonghu Li) 
  • ​Civil Engineering (Tom Ballestero*) (Eshan Dave) 
  • Classics, Humanities, & Italian Studies
    (Harriet Fertik* - Fall proxy, Gregory McMahon) (Will Smiley)
  • Communication (Kevin Healey*) (Joseph Terry)
  • Communication Sciences Disorders
    (Don Robin* - fall and spring proxy, Donna Schefer)
  • Computer Science (Michel Charpentier*)
    (Wheeler Ruml - proxy, Betsy Coleman)
  • Decision Sciences (Roger Grinde)(Peter Zaimes*)
  • Earth Sciences (Rosemarie Came) (Jo Laird*)
  • Economics (Marc Herold*) (Andrew Seal)
  • Education (Andrew Coppens) (Judith Sharkey*- proxy, Mary Schuh)
  • Electrical & Computer Engineering
    (Nicholas Kirsch)
  • English (Thomas Haines*) (Lisa MacFarlane*) and (Robin Hackett)
  • Geography (Tu Lan*)
  • Health Management & Policy (Rosemary Caron)
  • History (David Bachrach*)(Jan Golinski - Fall proxy, Marion Dorsey)
  • Hospitality Management (Valentini Kalargyrou* - Spring proxy, Dan Innis)
  • Human Development & Family Studies
  • (Erin Sharp*)
  • Kinesiology (Michelle Grenier, Spring proxy, Dan Sedory)
     
  • Languages, Literatures, & Cultures(Alex Holznienkemper*) (Charles Vannette)
  • Library (Kathrine Aydelott)
  • Management (Vanessa Druskat*)(Carole Barnett)
  • Marketing (Moein Khanlari)
  • Mathematics & Statistics (David Feldman*)(John McClain)
  • Mechanical Engineering (Ivo Nedyalkov*) (Igor Tsukrov)
  • Molecular, Cellular, & Biomedical Sciences  (Matthew MacManes), (Timothy Montminy*)
  • Music (Robert Eshbach* - Spring proxy, Casey Goodwin) (Daniel Beller-McKenna) 
  • Natural Resources & the Environment
    (Clayton Mitchell*) (Wilfred Wollheim)
  • Nursing (Joyce Cappiello*) (Cathleen Colleran)
  • Occupational Therapy (Vidyalakshmi Sundar*-  proxy, Shelley Mulligan)
  • Philosophy(Ruth Sample)
  • Physics and Astronomy (James Connell*) (Joe Dwyer)
  • Political Science (Susan Siggelakis)
  • Psychology (Kat Karaivanova*) (Bill Woodward)
  • Recreation Management & Policy
    (Allison Wilder*)
  • School of Law (Ann Bartow*) (Jennifer Davis )
  • Social Work (Patrick Shannon - proxy, BoRin Kim*) (John DeJoie)
  • Sociology (Rebecca Glauber - fall and spring proxy, Catherine Moran;)
  • Theater & Dance (Szu-Feng Chen)
  • UNH-Manchester (Phillip Deen*)
    (Stephen Pimpare*) and (James Ramsay)
  • Women's and Gender Studies (Sharyn Potter)

 

* Term ending in May of 2021 (All others have terms ending in May of 2022)