2017 Faculty Mentors

College of Engineering and Physical Sciences (CEPS)
Kenneth Baldwin Mechanical Engineering
Thomas Ballestero Civil and Environmental Engineering
Radim Bartos Computer Science
Momotaz Begum Computer Science
Erin Bell

Civil and Environmental Engineering

Jean Benoit Civil and Environmental Engineering
Erik Berda Chemistry
Wallace Bothner Earth Sciences
Marc Boudreau Chemistry
Julie Bryce Earth Sciences
Orly Buchbinder Mathematics & Statistics
Christine Caputo Chemistry
Michael Carter Electrical and Computer Engineering
Barbaros Celikkol Mechanical Engineering
Kent Chamberlin Electrical and Computer Engineering
William Clyde Earth Sciences
Michael Collins

Civil and Environmental Engineering

Raymond Cook Civil and Environmental Engineering
Jo Daniel Civil and Environmental Engineering
Eshan Dave Civil and Environmental Engineering
Maria Fahnestock Earth Sciences
David Feldman Mathematics & Statistics
Diane Foster Mechanical Engineering
Tat Fu Civil and Environmental Engineering
Barry Fussell Mechanical Engineering
Kevin Gardner Civil and Environmental Engineering
Majid Ghayoomi Civil and Environmental Engineering
Charles Goodspeed Civil and Environmental Engineering
Kenneth Graf Computer Science
Arthur Greenberg Chemistry
Margaret Greenslade Chemistry
Todd Gross Mechanical Engineering
Jeffrey Halpern Chemical Engineering
Philip Hatcher Computer Science
Shawna Hollen Materials Science
Kyung Jae Jeong Chemical Engineering
Hong Jin Computer Science
Michael Jonas Computer Science
Linda Kalnejais Earth Sciences
Nancy Kinner Civil and Environmental Engineering
Brad Kinsey Mechanical Engineering
Nicholas Kirsch Electrical and Computer Engineering
Scott Kitterman  Computer Science
Joseph Klewicki Mechanical Engineering
Marko Knezevic Mechanical Engineering
Ioannis Korkolis Mechanical Engineering
James Krzanowski Mechanical Engineering
Andrew Kun Electrical and Computer Engineering
Jo Laird Earth Sciences
Yaning Li Mechanical Engineering
Gonghu Li Chemistry
Anne Lightbody Earth Sciences
Elena Long Physics
Noe Lugaz Physics
James Malley Civil & Environmental Engineering
Collette Matthias Powers Computer Science
David Mattingly Physics
Richard Messner Electrical and Computer Engineering
Glen Miller Chemistry
Weiwei Mo Civil and Environmental Engineering
Arvind Narayan Computer Science
Ivaylo Nedyalkov Mechanical Engineering
Samual Pazicni Chemistry
Sarah Prescott Chemistry
Wheeler Ruml Computer Science
James Ryan Physics
Kevin Short Mathematics & Statistics
Karl Slifer Physics
Charles Smith Physics
Wayne Smith Electrical & Computer Engineering
Edward Song Electrical & Computer Engineering
May-Win Thein Mechanical Engineering
John Tsavalas Materials Science
Scott Valcourt Computer Science
Ruth Varner Earth Sciences
Harish Vashisth Chemical Engineering
Christopher White Mechanical Engineering
Patricia Wilkinson Chemistry
Martin Wosnik Mechanical Engineering
Kang Wu Chemical Engineering
Nan Yi Chemical Engineering
Se Young Yoon Electrical & Computer Engineering
Qiaoyan Yu Electrical & Computer Engineering
Institute for the Study of Earth, Oceans, and Space (EOS)
Elizabeth Burakowski Earth Systems Research Center
Alexandra Contosta Earth System Research Center
Erik Hobbie Earth Systems Research Center
Jason Legere Space Science Center
Eberhard Moebius Space Science Center
Andrew Ouimette Earth Systems Research Center
Michael Palace Earth Systems Research Center
Joachim Raeder Space Science Center
Roy Torbert Space Science Center
Cameron Wake Earth Systems Research Center
College of Health and Human Services (CHHS)
Semra Aytur Health Management and Policy
Joyce Cappiello Nursing
Rosemary Caron Health Management and Policy
Summer Cook Kinesiology
Susan Fetzer Nursing
Lou Ann Griswold Occupational Therapy
Gene Harkless Nursing
Dain LaRoche Kinesiology
Shelley Mulligan Occupational Therapy
Tim Quinn Kinesiology
Donald Robin Communication Sciences and Disorders
Erin Sharp Human Development and Family Studies
Allan Smith Communication Scienes and Disorders
Vidyalaksmi Sundar Occupational Therapy
Rosemary Taylor Nursing
Jill Trumbell Human Development and Family Studies
Anita Tucker Social Work
Melissa Wells Social Work
College of Liberal Arts (COLA)
Jorge Abril Sanchez Languages, Literatures, and Cultures
Tama Andrews Political Science
Michael Annicchiarico Music
David Bachrach History
Victoria Banyard Psychology
Daniel Beller-McKenna Music
John Berst Theater and Dance
W. Jeffrey Bolster History
Jennifer Borda Communication
Andrew Boysen Music
Marieka Brouwer Burg Anthropology
Cliff Brown Sociology
Molly Campbell English
Elizabeth Carter International Affairs
Holly Cashman Languages, Literatures, and Cultures
Sergios Chartnikov Psychology
John Chaston Linguistics
Szu-Feng Chen Theater and Dance
Jaed Coffin English
Ellen Cohn Psychology
Dilsa Deniz International Affairs
Matthew Dowd  Philosophy
Nora Draper Communication
Robert Drugan Psychology
Katie Edwards Psychology
Ellen Fitzpatrick History
Diane Freedman English
Michelle Gibbons Communication
Brett Gibson Psychology
Jan Golinski History
Casey Golomski Anthropology
J. William Harris History
Eleanor Harrison-Buck Anthropology
Robert Henry Theater and Dance
Julee Holcombe Art and Art History
Lionel Ingram Political Science
Michael Jackson Communication
Clark Knowles English
Michael Leese History
Jessica Lepler History
Alynna Lyon Political Science
Alecia Magnifico English
Robert Mair Psychology
Mary Malone Political Science
Mekeel McBride English
Elizabeth Moschella Psychology
H. Nardone Theater and Dance 
Thomas Payne English
Svetlana Peshkova Anthropology
Danielle Pillet-Shore Communication
Sharyn Potter  Women's Studies
Rose Pruiksma Music
Lawrence Reardon Political Science
Edward Reynolds Communication
David Richman Theater and Dance
Andrew Rizzo Psychology
Robert Ross Psychology
Nicole Ruane Classics, Humanities, and Italian Studies
Thomas Safford Sociology
Stephanie Sessarego Psychology
Robin Sheriff Anthropology
Sandhya Shetty English
Susan Siggelakis Political Science
Nicholas Smith Philosophy
Lyn Tjon Soei Len Women's Studies
Jeannie Sowers Political Science
Mary Stampone Geography
William Stine Psychology
Jan Tornick Psychology
Trevor Verrot Art and Art History
Ryan Vigil Music
Molly Wallace International Affairs
Rebecca Warner Psychology
David Watters English
Scott Weintraub Languages, Literatures, and Cultures
Sara Withers Anthropology
Charlotte Witt Philosophy
Kevin Healey Communication
College of Life Sciences and Agricultures (COLSA)
John Aber Natural Resources and the Environment
Melissa Aikens Biological Sciences
Arturo Andrade Biological Sciences
Sarah Andrews Natural Resources & the Environment
Sajay Arthanat Occupational Therapy
Heidi Asbjornsen Natural Resources and the Environment
Catherine Ashcraft Natural Resources and the Environment
Shady Atallah Natural Resources and the Environment
Brian Barth Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Maggie Begis Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Christopher Benton Biological Sciences
David Berlinsky Agriculture, Nutrition, and Food Systems
Jessical Bolker Biological Sciences
Ria Brejaart Natural Resources and the Environment
Andre Brito Biological Sciences
Joanne Burke

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Xuanmao Chen Molecular, Cellular, and Biomedical Science
Feixia Chu

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

John Collins Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Russell Congalton

Natural Resources and the Environment

Andrew Conroy Applied Animal Science
Kevin Culligan

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Leslie Curren Biological Sciences
Clyde Denis Mollecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Mark Ducey Natural Resources and the Environment
Peter Erickson Animal and Nutritional Sciences
Serita Frey

Natural Resources and the Environment

Mary Friedman

Natural Resources and the Environment

Andrew Grandy Natural Resources and the Environment
Scott Greenwood Natural Resources and the Environment
Vanessa Grunkemeyer Animal Science
Carrie Hall Biological Sciences
Jeffrey Hall

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

John Halstead

Natural Resources and the Environment

James Haney Biological Sciences
Larry Harris Biological Sciences
Daniel Howard Biological Sciences
Theodore Howard Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Estelle Hrabak

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Patricia Jarema

Biological Sciences

Thomas Lee

Natural Resources and the Environment

James Loy Plant Biology
Matthew Macmanes

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Alberto Manalo Natural Resources and the Environment
Dennis Matthews

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Subhash Minocha Biological Sciences
Jesse Morrell

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Andrew Ogden Biological Sciences
Molly Pankey Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Kevin Pietro Nutrition
David Plachetzki

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Sandra Rehan Biological Sciences
Vernon Reinhold Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Rebecca Rowe

Natural Resources and the Environment

Stacia Sower

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Matthew Tarr

Natural Resources and the Environment

Louis Tisa

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Paul Tsang

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Charles Walker

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Winsor Watson Biological Sciences
Cheryl Whistler

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Wilfred Wollheim Natural Resources and the Environment
Todd Guerdat Biological Sciences
Paul College of Business and Economics
El-Hachemi Aliouche Hospitality Management
Nelson Barber Hospitality Management
Ronald Boucher Hospitality Management
Stephen Ciccone Finance
Vanessa Druskat Organizational Behavior and Management
Andrew Earle Strategic Management and Entrepreneurship
Ahmad Etebari Accounting and Finance
Lin Guo Marketing
Kholekile Gwebu Decision Sciences
Ju-Chin Huang Economics
Inchan Kim Decision Sciences
Peter Masucci Marketing
Russell Miles Decision Sciences
Robert Mohr Economics
John Nash Accounting
Bruce Pfeiffer Marketing
Catherine Plante Accounting
Linda Ragland Accounting
Daniel Remar Hospitality Management
Aziz Saglam Economics
Robert Tischer Economics
Daniel Winans Hospitality Management and EcoGastronomy
Le Xu Accounting
Thompson School of Applied Science
Timothy Barretto Community Leadership
Jonathan Ebba Horticulture
UNH Manchester
Christine Andrews Center for Academic Enrichment
Patricia Halpin Natural and Social Sciences
Stephanie Kirylych Academic Advising
Earl Labatt Jr Computer Information Systems
Christopher LeBlanc Engineering Technology
Kyle MacLea Biological Sciences
Robert Macieski History
Nicholas Mian Psychology
Alison Paglia Psychology
Stephen Pimpare Politics and Society
Stephen Pugh Biology
Mihaela Sabin Computer Information Systems
Daniel Seichepine Psychology
John Sparrow Psychology
Sean Tavares Science and Technology
Anthony Tenczar Communication Arts
Raymond Wallace STEM Lab
Other UNH Programs/Centers/Institutes
Joel Ballestero Stormwater Center
Michael Chambers  School of Marine Science and Ocean Engineering
Erik Chapman Cooperative Extension
James Coyer School of Marine Science and Ocean Engineering
Joel Johnson School of Marine Science and Ocean Engineering
Molly Donovan Cooperative Extension
Sarah Grosvenor Cooperative Extension
Laura Hill Center for Venture Research
Vanessa Levesque Sustainability Institute
Thomas Lippmann School of Marine Science and Ocean Engineering
Chris Longson EcoQuest
Brian Shepperd Broadband Services
Jennifer Miksis-Olds School of Marine Science and Ocean Engineering
James Pringle School of Marine Science and Ocean Engineering
Annette Schloss  School of Marine Science and Ocean Engineering
Rae Sonnenmeier Institute on Disability
Jane Stapleton Prenetion Innovations Research Center
Judy Stevens Health Services
Michael Swack Carsey School of Public Policy
Peter Welch AAUP
Kai Ziervogel School of Marine Science and Ocean Engineering
Other Institutions
Simon Beard University of Cambridge
Paul Bernis Applied Math Modeling Inc.
Andrea Bogomolni Woods Hole Oceanographic Institution
Bill Boulanger City of Dover
Larry Brickner-Wood Waysmeet Center
John Gianforte Granite State College
Tanya Horacek Syracuse University
Nadine Lysiak University of Massachusetts
Laurie Marker Cheetah Conservation Fund
Carmody McCalley Rochester Institute of Technology
Tim Noronha Turbocam Inc.
Clare Padfield African Elephant Research Unit
Katy Parise Foster Lab
Denise Pouliot Cowasuck Band of the Pennacook-Abenaki People
Paul Pouliot Cowasuck Band of the Pennacook-Abenaki People
Anthony Puntin Beta Group
Marisa von Keyserlingk University of British Columbia