Senators & Senate Committees

Faculty Senators: 2018-2019 Academic Year

Agenda Committee 2018-2019

  • Scott Smith, Classics, Humanities, & Italian Studies, COLA, Chair

  • David Bachrach, History, COLA, Vice Chair

  • Dan Innis, Hospitality Management, PCBE,  Past Chair

  • James Connell, Physics, CEPS
  • Lori Hopkins, Languages, Literatures, & Cultures, COLA
  • Erin Sharp, Human Development & Family Studies, CHHS

Learn more about Agenda Committee members

Faculty Senators 2018-2019

  • Accounting and Finance (Stephan Shipe)* (William Knowles)
  • Agriculture, Nutrition, & Food Systems (Sarah Rigg)* (Todd Guerdat)
  • Anthropology (Casey Golomski)* 
  • Art and Art History (Sachiko Akiyama)*
  • Biological Sciences (Arthur Mathieson)* (Subhash Minocha, pxy Patty Bedker F18)
  • Chemical Engineering (Niva Gupta)*
  • Chemistry (Chris Bauer)*(Sterling Tomellini)
  • Civil Engineering ( - ) (Tom Ballestero)*
  • Classics, Humanities, & Italian Studies (Scott Smith) (Harriet Fertik)*
  • Communication (Danielle Pillet-Shore)*(Joseph Terry)
  • Communication Sciences Disorders(Don Robins - proxy Donna Schefer AY19 )*
  • Computer Science (Philip Hatcher)* (Matt Magnusson)
  • Decision Sciences (Inchan Kim)(Maryann Clark)*
  • Earth Sciences (Jo Laird)* (Rose Came)  
  • Economics (Evangelos Simos)* (Andrew Seal)
  • Education (Joe Onosko)* (Andrew Coppens)
  • Electrical & Computer Engineering (John LaCourse)
  • English (Elsa Upham)* (Briggs Bailey) (Cristy Beemer)*
  • Geography (shares Anthropology senator)
  • Health Management & Policy (Marc Hiller)
  • History (Lucy Salyer)* (David Bachrach)
  • Hospitality Management (Dan Innis)*
  • Human Development & Family Studies (Erin Sharp)*
  • Kinesiology (Michael Gass)* (John Miller )
  • Languages, Literatures, & Cultures (Lori Hopkins) (Daniel Chavez)*
  • Library (William Ross)*(Sarah Theimer)
  • Management (Mike Merenda) (George Roth)*
  • Marketing (Moein Khanlari)
  • Mathematics & Statistics (John Gibson)* (Ed Hinson)
  • Mechanical Engineering (M. Robinson Swift)* (Gregory Chini)
  • Molecular, Cellular, & Biomedical Sciences (Cheryl Whistler)* ( Adele Marone )
  • Music (Robert Eshbach)* (Chris Kies)
  • Natural Resources & the Environment (Richard Smith)* (Scott Ollinger)
  • Nursing (Rosemary Taylor) (Patricia Puccilli)*
  • Occupational Therapy (Shelley Mulligan)*
  • Philosophy(Subrena Smith)
  • Physics (James Connell)* (Joe Dwyer)
  • Political Science (Chris Reardon) (Tama Andrews)*
  • Psychology (Kat Karaivanova)* (Bill Woodward)
  • Recreation Management & Policy (Allison Wilder)*
  • School of Law (Buzz Scherr)* (Tom Hemstock)
  • Social Work (Anita Tucker)* (Martha Byam)
  • Sociology (David Finkelhor)* (Nena Stracuzzi)
  • Theater & Dance (John Berst)* (Susan Endrizzi)
  • Thompson School (Andrew Conroy)* (Regina Smick-Attisano)
  • UNH-Manchester (Skip Tenczar)* (James Ramsay)

* Term ending in May of 2019 (All others have terms ending in May of 2020)