2015 Faculty Mentors

College of Engineering and Physical Sciences (CEPS)
Kenneth Baldwin Mechanical Engineering
Thomas Ballestero Civil and Environmental Engineering
Dale Barkey Chemical Engineering
Radim Bartos Computer Science
Christopher Bauer Chemistry
Erin Bell Civil Engineering
Jean Benoit Civil and Environmental Engineering
Erik Berda Chemistry
Per Berglund Physics
Julia Bryce Earth Sciences
Rosemarie Came Earth Sciences
Russell Carr Chemical Engineering
Michael Carter Electrical and Computer Engineering
Kent Chamberlin Electrical and Computer Engineering
Michel Charpentier Computer Science
William Clyde Earth Sciences
Michael Collins Civil Engineering
Raymond Cook Civil Engineering
Jo Daniel Civil and Environmental Engineering
Leila Deravi Chemistry
Tat Fu Civil and Environmental Engineering
Barry Fussell Mechanical Engineering
Kevin Gardner Civil Engineering
Majid Ghayoomi Civil and Environmental Engineering
Charles Goodspeed Civil and Environmental Engineering
Arthur Greenberg Chemistry
Margaret Greenslade Chemistry
Todd Gross Mechanical Engineering
Nivedita Gupta Chemical Engineering
Philip Hatcher Computer Science
F. William Hersman Physics
Jennifer Jacobs Civil and Environmental Engineering
Kyung Jae Jeong Chemical Engineering
Hong Jin Computer Science
Richard Johnson Chemistry
Brad Kinsey Mechanical Engineering
Nicholas Kirsch Electrical and Computer Engineering
Ioannis Korkolis Mechanical Engineering
L. Gordon Kraft Electrical and Computer Engineering
John LaCourse Electrical and Computer Engineering
Gonghu Li Chemistry
Yaning Li Mechanical Engineering
Anne Lightbody Earth Sciences
James Malley Civil and Environmental Engineering
David Mattingly Physics
Ricardo Medina Civil and Environmental Engineering
Dawn Meredith Physics
Richard Messner Electrical and Computer Engineering
Glen Miller Chemistry
W. Thomas Miller Electrical and Computer Engineering
Weiwei Mo Civil and Environmental Engineering
Ivaylo Nedyalkov Mechanical Engineering
Samuel Pazicni Chemistry
Matthew Plumlee Computer Science
Andrzej Rucinski Electrical and Computer Engineering
Robert Russell Computer Science
W. Rudolf Seitz Chemistry
Karl Slifer Physics
Wayne Smith Electrical and Computer Engineering
M. Swift Mechanical Engineering
May-Win Thein Mechanical Engineering
Harish Vashisth Chemical Engineering
Palligarnai Vasudevan Chemical Engineering
Christopher White Mechanical Engineering
Martin Wosnik Mechanical Engineering
Kang Wu Chemical Engineering
Se Young Yoon Electrical and Computer Engineering
Charles Zercher Chemistry
Institute for the Study of Earth, Oceans, and Space (EOS)
Jack Dibb Earth Systems Research Center
Erik Hobbie

Earth Systems Research Center

Matthew Huber

Earth Systems Research Center

Lucie Lepine

Earth Systems Research Center

Marc Lessard Space Science Center
Eberhard Moebius Space Science Center
Andrew Ouimette

Earth Systems Research Center

Michael Palace

Earth Systems Research Center

Matthew Vadeboncoeur

Earth Systems Research Center

Ruth Varner

Earth Systems Research Center

Cameron Wake

Earth Systems Research Center

College of Health and Human Services (CHHS)
Semra Aytur Health Management and Policy
Heather Barber Kinesiology
Robert Barcelona Recreation Management and Policy
Brent Bell Kinesiology
Rosemary Caron Health Management and Policy
Summer Cook Kinesiology
Ronald Croce Kinesiology
Michelle Grenier Kinesiology
Lou Ann Griswold Occupational Therapy
Marc Hiller Health Management and Policy
Tyler Jamison Human Development and Family Studies
Dain LaRoche Kinesiology
James Lewis Health Management and Policy
Shelley Mulligan Occupational Therapy
Jeanne O'Sullivan Communication Sciences & Disorders
Tim Quinn Kinesiology
Raelene Shippee-Rice Nursing
Erik Swartz Kinesiology
Corinna Tucker Human Development and Family Studies
Kerryellen Vroman Occupational Therapy
Carol Williams-Barnard Nursing
College of Liberal Arts (COLA)
Michael Annicchiarico Music
David Bachrach History
Victoria Banyard Psychology
Jennifer Borda Communication
Amy Boylan Classics, Humanities, & Italian Studies
Marla Brettschneider Political Science
Holly Cashman Language, Literature, and Cultures
John Cerullo History
John Chaston Language, Literature, and Cultures
Pablo Chavajay Psychology
Szu-Feng Chen Theatre and Dance
Monica Chiu English
Drew Christie Philosophy
Brian Chu Art and Art History
Ellen Cohn Psychology
Willem De Vries Philosophy
Robert Drugan Psychology
Katie Edwards Psychology
Michael Ferber English
Harriet Fertik Classics
Cathy Frierson History
Carmen Garcia-Rasilla Languages, Literatures, and Cultures
Brett Gibson Psychology
Maureen Gillespie Psychology
Joan Glutting Psychology
Eliga Gould History
Nicoletta Gullace History
Eleanor Harrison-Buck Anthropology
Kevin Healey Communication
Meghan Heckman English
Robert Henry Theatre and Dance
Eleanor Hight Art and Art History
Meghan Howey Anthropology
Lionel Ingram Political Science
Michael Jackson Communication
Rebecca Karo Art and Art History
David Kaye Theatre and Dance
John Kayser Political Science
Jeffrey Klenotic Communication
Clark Knowles English
Delia Konzett English
Ronald LeBlanc Languages, Literatures, and Cultures
Lina Lee Languages, Literatures, and Cultures
Michelle Leichtman Psychology
Rochelle Lieber English
Yan Lu History
Joe Lugalla Anthropology
Alynna Lyon Political Science
Robert Macieski History
Alecia Magnifico English
Robert Mair Psychology
Mary Malone Political Science
Courtney Marshall Women's Studies
Jaume Marti-Olivella Languages, Literatures, and Cultures
John Mayer Psychology
Mekeel McBride English
Jill McGaughy Psychology
Paul McNamara Philosophy
Sheila McNamee Communication
Catherine Moran Sociology
H. Nardone Theatre and Dance
Christine O'Keefe English
Alison Paglia Psychology
Thomas Payne English
Svetlana Peshkova Anthropology
David Pillemer Psychology
Janet Polasky History
Lawrence Prelli Communication
Rose Pruiksma Music
Petar Ramadanovic English
Lawrence Reardon Political Science
Robert Ross Psychology
Joelle Ryan Women's Studies
Lucy Salyer History
Siobhan Senier English
Susan Siggelakis Political Science
Nicholas Smith Philosophy
Robert Smith Classics
Michael Soha Communication
Mary Stampone Geography
William Stine Psychology
Nena Stracuzzi Sociology
Cynthia Van Zandt History
Karen Vangundy Sociology
Ryan Vigil Music
Molly Wallace International Affairs / CIEGE
Rebecca Warner Psychology
Sara Withers Anthropology
Leah Woods Art and Art History
College of Life Sciences and Agriculture (COLSA)
Heidi Asbjornsen Natural Resources and the Environment
Kimberly Babbitt Natural Resources and the Environment
Alan Baker Biological Sciences
Andre Brito Biological Sciences
David Burdick

Natural Resources and the Environment

Gale Carey Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences
Donald Chandler Biological Sciences
Feixia Chu

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Vaughn Cooper

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Joanne Curran-Celentano

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Leslie Curren Biological Sciences
Clyde Denis

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Peter Erickson Animal and Nutritional Sciences
Wayne Fagerberg

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Thomas Foxall

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Serita Frey

Natural Resources and the Environment

Iago Hale Biological Sciences
John Halstead

Natural Resources and the Environment

James Haney Biological Sciences
Larry Harris Biological Sciences
Estelle Hrabak

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Adrienne Kovach

Natural Resources and the Environment

Thomas Lee

Natural Resources and the Environment

Matthew Macmanes

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Dennis Matthews

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

William McDowell

Natural Resources and the Environment

Subhash Minocha Biological Sciences
Jesse Morrell

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Douglas Morris

Natural Resources and the Environment

Andrew Ogden Biological Sciences
Thomas Pistole

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

David Plachetzki

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Jennifer Purrenhage

Natural Resources and the Environment

Sandra Rehan Biological Sciences
Vernon Reinhold

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Rebecca Rowe

Natural Resources and the Environment

Stacia Sower

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Louis Tisa

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

David Townson

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Paul Tsang

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Charles Walker

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Winsor Watson Biological Sciences
Cheryl Whistler

Molecular, Cellular, and Biomedical Sciences

Paul College of Business and Economics
M. Billur Akdeniz Marketing
Nelson Barber Hospitality Management
Clayton Barrows Hospitality Management
Reagan Baughman Economics
Stephen Ciccone Finance
Caitlin DeSoye Accounting and Finance
John Ela Management
Ahmad Etebari Accounting and Finance
Jenniver Franczak Management
Michael Goldberg Economics
Robert Gough Management
Roger Grinde Decision Sciences
Lin Guo Marketing
David Hasseldine Accounting
Ju-Chin Huang Economics
Peter Masucci Marketing
Robert Mohr Economics
Bruce Pfeiffer Marketing
Aziz Saglam Economics
Fiona Wilson Social Innovation, Social Enterpreneurship, and Sustainability
Daniel Winans Hospitality Management and EcoGastronomy
Goksel Yalcinkaya Marketing
Thompson School of Applied Science
Andrew Conroy Animal Science
Jonathan Ebba Horticulture
Rene Gingras Horticulture
UNH Manchester
 
Patricia Halpin Natural and Social Sciences
Michael Jonas Computer Information Systems
Judith Kumin Politics and Society
Christopher LeBlanc Engineering Technology
Kyle MacLea Biological Sciences
Melinda Negron-Gonzales Politics and Society
Stephen Pugh Biology
Mihaela Sabin Computer Information Systems
Daniel Seichepine Psychology
Sean Tavares Science and Technology
Anthony Tenczar Communication Arts
Karla Vogel Computer Information Systems
Other UNH Programs/Centers/Institutes
Frederick Alleva Cooperative Extension - Youth and Family
Bradley Barr Center for Coastal and Ocean Mapping
Thomas Butkiewicz Center for Coastal and Ocean Mapping
Malin Clyde Cooperative Extension - Community Volunteer Development
Laura Davie Institute for Health Policy and Practice
Alyson Eberhardt NH Sea Grant
Thomas Lippmann Center for Coastal and Ocean Mapping
Timothy Moore Ocean Process Analysis Lab
John Orcutt UNH School of Law
Shachak Pe'eri Center for Coastal and Ocean Mapping
Jonathan Pennock Marine Sciences and Ocean Engineering
Rebecca Sideman Cooperative Extension - Plant Biology
Jeffrey Sohl

Center for Venture Research

Matthew Tarr Cooperative Extension - Forestry & Wildlife
Molly Tetreault Connors Writing Center
Scott Valcourt IT Strategic Technology
Patricia Wilkinson University Instrumentation Center / Chemistry