2014 Faculty Mentors

College of Engineering and Physical Sciences (CEPS)
Kenneth Baldwin Mechanical Engineering
Thomas Ballestro Civil Engineering
Dale Barkey Chemical Engineering 
Radim Bartos Computer Science
Christopher Bauer Chemistry
Erin Bell Civil Engineering
Jean Benoit Civil Engineering
Erik Berda Chemistry
R Daniel Bergeron Computer Science
Per Berglund Physics
Margaret Boettcher Earth Science
Julia Bryce Earth Science
Rosemarie Came Earth Science
Russell Carr Chemical Engineering
Michael Carter Electrical & Computer Engineering
Kent Chamberlin Electrical & Computer Engineering
Greg Chini Mechanical Engineering
William Clyde Earth Sciences
Michael Collins Civil Engineering
Raymond Cook Civil Engineering
Jim Coyer Marine Science and Ocean Engineering
Jo Daniel Civil Engineering
Allen Drake Electrical & Computer Engineering
Ihab Farag Chemical Engineering
Diane Foster Mechanical Engineering
Tat Fu Civil Engineering
Timothy Fukawa-Connelly Mathematics & Statistics
Barry Fussell Mechanical Engineering
Kevin Gardner Civil Engineering
Rebekah Gaudreau Civil Engineering
Majid Ghayoomi Civil Engineering
Mike Glidersleeve Computer Science
Jillian Goldfarb Chemical Engineering
Charles Goodspeed Civil Engineering
Melissa Gould Engineering Technology Program
David Gress Civil Engineering
Todd Gross Mechanical Engineering
Nivedita Gupta Chemical Engineering
Philip Hatcher Computer Science
F. William Hersman Physics
Francis Hludik Electrical and Computer Engineering
Maurik Holtrop Physics
Jennifer Jacobs Civil Engineering
Robert Jerard Mechanical Engineering
Hong Jin Computer Science
Joel Johnson Earth Sciences
Richard Johnson Chemistry
Linda Kalnejais Earth Science
Nancy Kinner Civil Engineering
Brad Kinsey Mechanical Engineering
Nicholas Kirsch Electrical & Computer Engineering
Paul Kirshen Civil Engineering
Joseph Klewicki Mechanical Engineering
Yannis Korkolis Mechanical Engineering
L. Gordon Kraft Electrical & Computer Engineering
James Krzanowski Mechanical Engineering
Andrew Kun Electrical & Computer Engineering
John LaCourse Electrical & Computer Engineering
Jo Laird Earth Science
Grace Levergood Environmental Services
Barbara Li Chemistry
Joseph Licciardi Earth Sciences
Anne Lightbody Earth Sciences
James Malley Civil Engineering
Sharon McCrone Mathematics & Statistics
Ricardo Medina Electrical & Computer Engineering
Richard Messner Electrical & Computer Engineering
W. T. Miller Electrical & Computer Engineering
Glen Miller Chemistry
Jeanine Olsen Marine Science and Ocean Engineering
Chris Parrish Earth Sciences
Samuel Pazicni Chemistry
Ronald Pease Civil Engineering
Shachak Pe'eri Ocean Engineering
Sarah Phillips Physics
Roy Planalp Chemistry
Karsten Pohl Physics
Paul Ricketts Engineering Technology Program
Andrzej Rucinski Electrical & Computer Engineering
Wheeler Ruml Computer Science
Robert Russell Computer Science
W. Rudolf Seitz Chemistry
Wayne Smith Electrical & Computer Engineering
Nickolas Smith Electrical & Computer Engineering
Ted Sparr Computer Science
Adam St. Jean Chemical Engineering
M. Robinson Swift Mechanical Engineering
Xiaowei Teng Chemical Engineering
May-Win Thein Mechanical Engineering
Sterling Tomellini Chemistry
Scott Valcourt Computer Science
P. T. Vasudevan Chemical Engineering
Alison Watts Civil Engineering
Gary Weisman Chemistry
Christopher White Mechanical Engineering
Stephen Wineberg Mathematics and Statistics
Edward Wong Chemistry
Leon Wong Chemistry
Martin Wosnik Mechanical Engineering
Kang Wu Chemical Engineering
Qiaoyan Yu Electrical & Computer Engineering
Charles Zercher Chemistry
Institute for the Study of Earth, Oceans and Space (EOS)
Li-Jen Chen Space Science Center; Physics (CEPS)
James Connell Space Science Center; Physics (CEPS)
Kai Germaschewski Space Science Center
Lynn Kistler Space Science Center; Physics (CEPS)
Lucie Lepine Earth Systems Research Center
Marc Lessard Space Science Center; Physics (CEPS)
Clifford Lopate Space Science Center; Physics (CEPS)
Mark McConnell Space Science Center; Physics (CEPS)
Crystal McMichael Earth Systems Research Center
Christoforos Mouikis Space Science Center
Andrew Ouimette Earth Systems Research Center
Michael Palace Earth Systems Research Center
Mark Popecki Space Science Center
James Ryan Space Science Center; Physics (CEPS)
Charles Smith Space Science Center; Physics (CEPS)
Roy Torbert Space Science Center; Physics (CEPS)
Ruth Varner Earth Systems Research Center; Earth Sciences (CEPS)
Bernard Vasquez Space Science Center; Physics (CEPS)
Cameron Wake Earth Systems Research Center; Earth Sciences (CEPS)
Wilfred Wollheim Earth Systems Research Center/Natural Resources and the Environment
College of Health and Human Services (CHHS)
Sajay Arthanat Occupational Therapy
Heather Barber Kinesiology
Gretchen Bean Social Work
Brent Bell Kinesiology
Stephen Calculator Communication Sciences and Disorders
Joyce Cappiello Nursing
Rosemary Caron Health Management & Policy
Summer Cook Kinesiology
Ronald Croce Kinesiology
Pamela Dinapoli Nursing
Susan Fetzer Nursing
Michelle Grenier Kinesiology
Lou Ann Griswold Ocupational Therapy
Joan Hahn Nursing
Gene Harkless Nursing
Pamela Kallmerten Nursing
Dain LaRoche Kinesiology
Leslie MacLeod Health Management & Policy
Robert McGrath Health Management & Policy
Bryan Ness Communication Sciences and Disorders
Karen Niland Nursing
Martha Ortmann Social Work
Tim Quinn Kinesiology
Joanne Samuels Nursing
Rae Sonnenmeier Communication Sciences & Disorders
Judy Stevens Health Services
Elizabeth Stewart Occupational Therapy
Carolyn Tobin Nursing
Gerard Tobin Nursing
Kerryellen Vroman Occupational Therapy
Barbara White Occupational Therapy
Carol Williams-Barnard Nursing
College of Liberal Arts (COLA)
Raina Ames Theatre and Dance
Michael Annicchiarico Music
Brigitte Bailey English
Victoria Banyard Psychology
Cristy Beemer English
Nadine Berenguier Languages, Literatures and Cultures
W. Jeffrey Bolster History
Jennifer Borda Communication
Andrew Boysen Music
Benjamin Brown Sociology
Faina Bukher Womens Studies
Benjamin Cariens Art and Art History
John Chaston Languages, Literatures and Cultures
Szu-Feng Chen Theatre and Dance
Monica Chiu English
Drew Christie Philosophy
Brian Chu Art and Art History
Ellen Cohn Psychology
Barbara Cooper Languages, Literatures and Cultures
Willem De Vries Philosophy
Melissa Deem Communication
Kristiana Dixon Psychology
Marion Dorsey History
Robert Drugan Psychology
Grant Drumheller Art and Art History
R. Dusek Philosophy
Patricia Emison Art and Art History
Jennifer Esala Sociology
James Farrell Communication
Burt Feintuch English
Ellen Fitzpatrick History
Diane Freedman English
Cathy Frierson History
Brett Gibson Psychology
Eliga Gould History
Nicoletta Gullace History
Blake Gumprecht Geography
Thomas Haines English
Lawrence Hamilton Sociology
Eleanor Harrison-Buck Anthropology
Joel Hartter Geography
Rob Haskins Music
Kevin Healey Communication
Robert Henry Theatre and Dance
David Hiley Philosophy
Julee Holcombe Art and Art History
Craig Hood Art and Art History
Meghan Howey Anthropology
Mark Hungerford Communication
Pamela Ikegami Languages, Literatures and Cultures
Lionel Ingram Political Science
Rebecca Karo Art and Art History
David Kaye Theatre and Dance
John Kayser Political Science
Mardi Kidwell Communication
Christopher Kies Music
Scott Kitterman Telecommunications
Delia Konzett English
Jenny Lang Psychology
Andrew Leber Psychology
Ronald LeBlanc European Cultural Studies
Edward Lemay Psychology
Jessica Lepler History
Rochelle Lieber Art and Art History
Yan Yu History
Joe Lugalla Anthropology
Alynna Lyon Political Science
Robert Mair Psychology
Mary Malone Political Science
Andrew Marsters English
Maryse McConnell Art and Art History
Jill McGaughy Sociology
Paul McNamara Philosophy
Sheila McNamee Communication
Michelle Michaud Communication
Lisa Miller English
Catherine Moran Sociology
Jennifer Moses Art and Art History
Georgeann Murphy English
Christine O'Keefe English
Christina Ortmeier English
Alison Paglia Psychology
Thomas Payne English
Svetlana Peshkova Anthropology
Sharyn Potter Sociology
Lawrence Prelli Communication
Charles Putnam Political Science/Justice Studies
Petar Ramadanovic English
Lawrence Reardon Political Science
Cesar Rebellon Sociology
David Rivard English
Jessica Robles Communication
Julia Rodriguez History
Joelle Ruby Ryan Women's Studies
Thomas Safford Sociology
Lucy Salyer History
Scott Schnepf Art and Art History
Siobhan Senier English
Judith Sharkey Education
Erin Sharp Family Studies
Sandhya Shetty English
Susan Siggelakis Political Science
Andrew Smith Political Science
Jason Sokol History
Jeannie Sowers Political Science
John Sparrow Psychology
Mary Stampone Geography
William Stine Psychology
Murray Straus Sociology
Rachel Trubowitz English
Stacy VanDeveer Political Science
Karen Vangundy Sociology
Molly Wallace International Affairs/Political Science
Sally Ward Sociology
Rebecca Warner Psychology
Reginald Wilburn English
Sara Withers Anthropology
Charlotte Witt Philosophy
Leah Woods Art and Art History
Jason Zysk English
College of Life Sciences and Agriculture (COLSA)
Kimberly Babbitt Natural Resources and the Environment
David Berlinsky Biological Sciences
Andre Brito Biological Sciences
John Bucci Natural Resources and the Environment
Gale Carey Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Donald Chandler Biological Sciences
Vaughn Cooper Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Rick Cote Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Joanne Curran-Celentano Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Leslie Curren Biological Sciences
Thomas Davis Biological Sciences
Wayne Fagerberg Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Dana Filoti Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Thomas Foxall Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Serita Frey Natural Resources and the Environment
Stuart Grandy Natural Resources and the Environment
John Halstead Natural Resources and the Environment
James Haney Biological Sciences
Estelle Hrabak Molecular, Cellular and Biomedical Sciences
Darnell Johnson Natural Resources and the Environment
Adrienne Kovach Natural Resources and the Environment
Thomas Laue Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Thomas Lee Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
John Litvaitis Natural Resources and the Environment
Adele Marone Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Dennis Mathews Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Subhash Minocha Biological Sciences
Jesse Morrell Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Peter Pekins Natural Resources and the Environment
Thomas Pistole Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Anne Ronon Animal and Nutritional Sciences
Rebecca Rowe Natural Resources and the Environment
Trent Schriefer Agriculture
Rebecca Sideman Cooperative Extention/Plant Biology
Inga Sidor Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Joyce Stone Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Kateryna Sylaska Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Anthony Tagliaferro Nutritional Sciences
W. Kelley Thomas Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Louis Tisa Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
David Townson Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Paul Tsang Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Charles Walker Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Winsor Watson Biological Sciences
Cheryl Whistler Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Steven Whitman Resource Management
Qian Zhang Biological Sciences
Paul College of Business and Economics
M. Billur Akdeniz Marketing
Audrey Ashton-Savage Marketing
Jay Berman Economics
Melissa Bishop Marketing
Ludwig Bstieler Marketing
Stephen Ciccone Accounting and Finance
Karen Conway Economics
Warren Daniel Economics
Diane Devine Marketing
Bruce Elmslie Economics
Ahmad Etebari Accounting and Finance
Robert Gough Management
William Hassey Management
Laura Hill Educational Program Coordinator
Sanjeev Jha Decision Sciences
Valentini Kalargyrou Hospitality Management
William Machanic Marketing
Peter Massuci Marketing
John Merenda Administration
Michael Merenda Management
Bruce Pfeiffer Marketing
Marc Sedam Research Partnership and Commercialization (ORPC)
Jeffrey Sohl Center for Venture Research
Larry Spera Management
Meera Venkatachalam Business
Venky Venkatachalam Information Systems
James Wible Economics
Daniel Winans Hospitality Management
Wenjuan Xie FinanceManagement
Le Xu Accounting
Thompson  School of Applied Science
Timothy Barretto Community Service and Leadership Program
Andrew Conroy Animal Science
Anthony Vannozzi Civil Technology
UNH Manchester
David Blezard Computing and Information Services
John Cerullo History
David Forest Engineering Technology Program
Patricia Halpin Biology Program
Michael Jonas Computing Technology Program
Robert Macieski History Program
Patrice Mettauer Communication Arts Program
Sarah Prescott Biology Program
John Resch History Program
Paul Ricketts Engineering Technology Program
Mihaela Sabin Computing Technology Program
Anthony Tenczar Communication Arts Program
Natalia Tretyakove Biology
Other Departments/Centers/Programs
Semra Aytur Carsey Institute; Health Management and Policy (CHHS)
Stephanie Bramlett University Advising & Career Center
Shachak Pe'eri Center for Coastal & Ocean Mapping
Anne Ronan Animal and Nutritional Sciences
Rebecca Sideman Cooperative Extension/Plant Biology
Nate Smith Alumni Association
Judy Stevens Health Services
Matthew Tarr Cooperative Extension/Forestry & Wildlife
Yusi Turell Carsey Institute
Other Institutions 
Matthew Bemis docSTAR
Chris Chabot Plymouth State University
Linda Hayden Elizabeth City State University
Darnell Johnson Elizabeth City State University
Malcolm LeCompte Elizabeth City State University
Grace Levergood New Hampshire Department of Environmental Sciences
Ja'aime Powell Elizabeth City State University
Richard Riepel Liberty Mutual
Natalia Tretyakova College of Pharmacy, University of Minnesota
Steven Whitman Plymouth State University