URC 2010 Faculty Mentors

College of Engineering and Physical Sciences (CEPS)
Kenneth Baldwin Mechanical Engineering
Thomas Ballestero Civil Engineering
Christopher Bauer Chemistry
Joanthon Beckwith InterOperability Laboratory
Erin Bell Civil Engineering
R. Daniel Bergeron Computer Science
Per Berglund Physics
Rebekah Briggs Civil Engineering
Daniel Brogan Electrical Engineering (Marine Science Graduate Student)
Cynthia Carlson Environmental Research Group (Graduate Student)
Barbaros Celikkol Mechanical Engineering
Greg Chini Mechanical Engineering
Raymond Cook Civil Engineering
Jo Daniel Civil Engineering
J. Matthew Davis Earth Science
Ralph Draper Engineering Technology Program
Ihab Farag Chemical Engineering
David Forest Engineering Technology Program
Diane Foster Mechanical Engineering
Barry Fussell Mechanical Engineering
Kevin Gardner Civil Engineering
Charles Goodspeed Civil Engineering
Arthur Greenberg Chemistry
Todd Gross Mechanical Engineering
Nivedita Gupta Chemical Engineering
Mikkel Hagan InterOperability Laboratory
James Harper Physics
Philip Hatcher Computer Science
Francis Hludik Electrical & Computer Engineering
Maurik Holtrop Physics
Robery Jerard Mechanical Engineering
Nancy Kinner Civil Engineering
Brad Kinsey Mechanical Engineering
Nicholas Kirsch Electrical & Computer Engineering
Ioannis Korkolis Mechanical Engineering
L. Gordon Kraft Electrical & Computer Engineering
John LaCourse Electrical & Computer Engineering
Lincoln Lavoie InterOperability Laboratory
Gonghu Li Chemistry
Ernst Linder Mathematics & Statistics
Virendra Mathur Chemical Engineering
Howard Mayne Chemistry
Sharon McCrone Mathematics & Statistics
Ricardo Medina Civil Engineering
Dawn Meredith Physics
Richard Messner Electrical & Computer Engineering
Glen Miller Earth Sciences
Sarah Miller Earth Sciences
Roy Planalp Chemistry
Wheeler Ruml Computer Science
W.Rudolph Seitz Chemistry
Wayne Smith Electrical & Computer Engineering
Donald Sunberg Emeritus Professor, Material Sciences
James Swan InterOperability Laboratory
M. Robinson Swift Mechanical Engineering
Jian-Ming Tang Physics
May-Win Thein Mechanical Engineering
Jogn Tsavalas Materials Sciences
Christopher White Mechanical Engineering
Edward Wong Chemistry
Martin Wosnick Mechanical Engineering
Kuan Zhou Electrical & Computer Engineering
College of Engineering and Physical Sciences (CEPS) and 
Institute for the Study of Earth, Oceans and Space (EOS)
James Connell Space Science Center; Physics
Eberhard Moebius Space Science Center; Physics
Ruth Varner Climate Change Research Center; Earth Sciences
Cameron Wake Complex Systems Research Center; Earth Sciences
College of Health and Human Services (CHHS)
Semra Aytur Health Management and Policy
Gretchen Bean Social Work
L. Rene Bergeron Social Work
Rosemary Caron Health Management and Policy
Dora Chen Family Studies
Pamela Dinapoli Nursing
Michael Fraas Communication Science & Disorders
LouAnn Griswold Occupational Therapy
Gene Harkless Nursing
Robert Jolley Social Work
Dain LaRoche Kinesiology
James Lewis Health Management and Policy
Robert McGrath Health Management and Policy
Tim Quinn Kinesiology
Douglas Simmons Occupational Therapy
Kerryellen Vroman Occupational Therapy
Penelope Webster Communication Science & Disorders
Barbara White Occupational Therapy
Carol williams-Barnard Nursing
College of Liberal Arts (COLA)
Michael Annicchiarico Music
Jennifer Borda Communication
Marla Brettschneider Political Science
Stephen Brunet Languages Literature & Culture
Benjamin Cariens Art and Art History
Drew Christie Philosophy
Mary Clark English
Ellen Cohn Psychology
Benjamin Cole International Affairs
Jenni Cook Music
Willem Devries Philosophy
Melissa Deem Communication
Marco Dorfsman Languages Literature & Culture
Robert Drugan Psychology
Grant Drumheller Art and Art History
Jean Elson Sociology
Janet Gold Language Literature & Culture
Nicoletta Gullace History
Blake Gumprecht Geography
J. Williams Harris History
Rob Haskins Music
David Hiley Philosophy
Julee Holcombe Art and Art History
Meghan Howey Anthropology
Lional Ingram Political Science
Zorana Ivcevic Psychology; Institute on Disabilities
Rebecca Karo Art and Art History
Mardi Kidwell Communication
Christopher Kies Music
Delia Konzett English
Matthias Konzett English
James Krasner English
Douglas Lanier English
Jack Lannamann Communication
Josh Lauer Communication
Andrew Leber Psychology
Michelle Leichtman Psychology
Kimberly Lema Psychology
Edward Lemay Psychology
Rochelle Lieber English
Alynna Lyon Political Science
Robert Mair Psychology
Mary Malone Political Science
Courtney Marshall English & Women's Studies
John Mayer Psychology
Michael McConnell Art and Art History
Jill McGaughy Psychology
Martin McKinsey English
Paul McNamara Philosophy
Carolyn Mebert Psychology
Joshua Meyrowitz Communication
Lisa Miller English
Catherine Moran Sociology
Jennifer Moses Art and Art History
Thomas Payne English
Catherine Peebles Humanities
David Pillemer Psychology
Danielle Pillet-Shore Communication
Janet Polasky History
Sharyn Potter Sociology
Lawrence Prelli Communication
Teresa Raczek Anthropology
Lawrence Reardon Political Science
David Richman Theatre and Dance
Julia Rodriguez History
Lucy Salyer History
Scott Schnepf Art and Art History
Rebecca Schwartz Art and Art History
Carina Self Women's Studies
Robin Sheriff Anthropology
Sarah Sherman English
Sandhya Shetty English
Susan Siggelakis Political Science
Mary Stampone Geography
William Stine Psychology
Stacy VanDeveer Political Science
Rebecca Warner Psychology
Cord Whitaker English
Charlotte Witt Philosophy
Mara Witzling Art and Art History
College of Life Sciences and Agriculture (COLSA)
John Aber Natural Resources & the Environment; UNH Provost
Kimberly Babbitt Natural Resources & the Environment; Associate Dean Undergraduate Studies
Ria Brejaart Natural Resources & the Environment
Andre Brito Biological Sciences
Vaughn Cooper Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Jeb Byers Biological Sciences
Thomas Davis Biological Sciences
Wayne Fagerberg Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Elizabeth Fairchild Biological Sciences
Thomas Foxall Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Richard French Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Serita Frey Natural Resources & the Environment
John Halstead Natural Resources & the Environment
James Haney Biological Sciences
Larry Harris Biological Sciences
Daniel Hocking Natural Resources & the Environment (Graduate Student)
William Howell Biological Sciences
Estelle Hrabak Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
George Hurtt Natural Resources & the Environment
Steve Jones Natural Resources & the Environment
Anita Klein Biological Sciences
John Litvaitis Natural Resources & the Environment
Aaron Margolin Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
William McDowell Natural Resources & the Environment
Subhash Minocha Biological Sciences
Jesse Stabile Morrell Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Peter Pekins Natural Resources & the Environment
Barrett Rock Natural Resources & the Environment
Brian Schuster Microbiology (Graduate Student)
Michelle Scott Biological Sciences
Deena Small Biochemistry
Stacia Sower Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
W. Kelley Thomas Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Louis Tisa Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Stephen Torosian Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Charles Walker Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Winsor Watson Biological Sciences
Cheryl Whistler Molecular, Cellular & Biomedical Sciences
Nancy Whitehouse Agriculture Experiment Station
Qian Zhang Biological Sciences
Institute for the Study of Earth, Oceans and Space (EOS)
Harald Kucharek Space Science Center
Eric Lund Space Science Center
Joachim Raeder Space Science Center
Barkley Sive Climate Change Research Center
Charles Smith Space Science Center
Other Departments/Centers/Programs  
Sara Cleaves University Office of Sustainability
Michael Swack Carsey Institute
Thomas Weber Center for Coastal & Ocean Mapping
Jason Whitney University Advising & Career Center
Thompson School of Applied Science (TSAS)
Timothy Barretto Community Service and Leadership Program
Kate Hanson Community Service and Leading Program
UNH Manchester
Thomas Birch Business Program, Social Science Division
Deborah Brown English Program, Humanities Division
John Cerullo History Program, Humanities Division
Michael Contarino Politics and Society Program, Social Science Division
Lorraine Doucet Biology Program, Science and Technology Division
Patricia Halpin Biology Program, Science and Technology Division
Barbara Jago Communication Arts Program, Social Science Division
Virginia Lever College Relations
Robert Macieski History Program , Humanities Division
Fred Metting English Program, Humanities Division
Dana Biscotti Myskowski Communication Arts Program, Social Science Division
Melinda Negron-Gonzales Politics and Society Program, Social Science Division
Alison Paglia Psychology Program, Social Science Division
Stephen Pugh Biology Program, Science & Technology Division
Terry Savage Humanities Program, Humanities Division
Anthony Tenczar Communication Arts Program, Social Science Division
William Troy Business Program, Social Science Division
Karla Vogel Computer Information Systems Program, Science & Technology Division
Whittemore School of Business and Economics (WSBE)
M. Billur Akdeniz Marketing
Audrey Ashton-Savage Marketing
Melissa Bishop Marketing
Brian Bolton Accounting and Finance
Ludwig Bstieler Marketing
Stephen Ciccone Accounting and Finance
Karen Conway Economics
Devkamal Dutta Management
Ahmad Etebari Accounting and Finance
Juan Florin Management
Jun Li Management
Carl Lindblade Hospitality Management
William Machanic Marketing
Charles Martin Marketing
Peter Masucci Marketing
Jacob Rose Accounting and Finance
Aziz Saglam Economics
Udo Schlentrich Hospitality Management
Jeffrey Sohl Decision Sciences
Thomas Towle Management
Jing Wang Decision Science
Goksel Yalcinkaya Marketing
Other Institutions
Arvin Agah University of Kansas
Leslie Barber Great Bay Community College, Life Science & Chemistry
Benjamin Brance Elizabeth City State University
Christopher Kenaley University of Washington (graduate student)
Malcolm LeCompte Elizabeth City State University
Lloyd Mitchell Elizabeth City State University
Other Organizations/Corporations
John Canfield Linear Technology Corp
Sara-Zoe Patterson Seacoast Eat Local
Keith Shields New Hampshire Public Radio