21-OCT-09

Writing Intensive Courses Being Offered for Fall 2009


GEN      CRS NUMB                                                             BLDG                                                  
ED  SUBJ AND SEC   CRN   COURSE TITLE                   DAYS TIME             ROOM            INSTRUCTOR                            
--- ---- --------- ----- ------------------------------ ---- ---------------- --------------- ------------------------------        
    ACFI 705(01)   12500 Financial Institutions         MW   11:10am-12:30pm  MCC 212         Brian Bolton                          
         724(01)   11362 Auditing                       TR   2:10pm-3:30pm    MCC 215         Anna Rose                             
         724(02)   13635 Auditing                       TR   3:40pm-5:00pm    MCC 215         Anna Rose                             
                                                                                                                                    
    ADMN 400(01)   11870 Introduction to Business       M    6:10pm-8:00pm    MUB  DL         Ross Gittell                          
         400(R01)  11871 Introduction to Business Rec   F    9:40am-11:00am   MCC 308           Staff                               
         400(R02)  11872 Introduction to Business Rec   R    5:10pm-6:30pm    MCC 308           Staff                               
         400(R03)  11873 Introduction to Business Rec   R    6:40pm-8:00pm    MCC 308           Staff                               
         400(R05)  11875 Introduction to Business Rec   F    9:40am-11:00am   MCC 215           Staff                               
         400(R06)  11876 Introduction to Business Rec   F    11:10am-12:30pm  MCC 215           Staff                               
         400(R07)  11877 Introduction to Business Rec   F    12:40pm-2:00pm   MCC 215           Staff                               
         400(R08)  11878 Introduction to Business Rec   F    8:10am-9:30am    MCC 308           Staff                               
         400(R09)  11879 Introduction to Business Rec   F    11:10am-12:30pm  MCC 310           Staff                               
         400(R10)  11880 Introduction to Business Rec   F    11:10am-12:30pm  MCC 308           Staff                               
         400(R11)  11881 Introduction to Business Rec   F    12:40pm-2:00pm   MCC 308           Staff                               
         400(R12)  11882 Introduction to Business Rec   F    8:10am-9:30am    MCC 212           Staff                               
         400(R13)  11883 Introduction to Business Rec   F    9:40am-11:00am   MCC 212           Staff                               
         400(R14)  11884 Introduction to Business Rec   F    11:10am-12:30pm  MCC 212           Staff                               
         400(R15)  11885 Introduction to Business Rec   F    12:40pm-2:00pm   MCC 212           Staff                               
         400(R16)  11886 Introduction to Business Rec   F    8:10am-9:30am    MCC 312           Staff                               
         400(R17)  11887 Introduction to Business Rec   F    9:40am-11:00am   MCC 312           Staff                               
         400(R18)  12104 Introduction to Business Rec   F    11:10am-12:30pm  MCC 312           Staff                               
         400(R19)  12105 Introduction to Business Rec   F    12:40pm-2:00pm   MCC 312           Staff                               
         400(R20)  12106 Introduction to Business Rec   F    8:10am-9:30am    MCC 306           Staff                               
         400(R22)  12167 Introduction to Business Rec   F    8:10am-9:30am    MCC 310           Staff                               
         400(R23)  12474 Introduction to Business Rec   F    9:40am-11:00am   MCC 310           Staff                               
         400(R24)  12475 Introduction to Business Rec   R    5:10pm-6:30pm    MCC 215           Staff                               
         400(R25)  12953 Introduction to Business Rec   R    5:10pm-6:30pm    KING N113         Staff                               
         400(R26)  12954 Introduction to Business Rec   R    6:40pm-8:00pm    KING N113         Staff                               
         400(R27)  15736 Introduction to Business Rec   R    5:10pm-6:30pm    KING N129         Staff                               
         400(R28)  15737 Introduction to Business Rec   R    6:40pm-8:00pm    KING N129         Staff                               
         400(R29)  15738 Introduction to Business Rec   R    5:10pm-6:30pm    KING N310         Staff                               
         400(R30)  15739 Introduction to Business Rec   R    6:40pm-8:00pm    KING N310         Staff                               
         611(01)   11990 Behavior in Organizations      MW   8:10am-9:30am    MCC 312         Edward Vieira                         
         611(02)   12783 Behavior in Organizations      MW   11:10am-12:30pm  MCC 312         Meera Venkatachalam                   
         611(03)   11991 Behavior in Organizations      MW   12:40pm-2:00pm   MCC 312         Meera Venkatachalam                   
         611(04)   11992 Behavior in Organizations      MW   3:40pm-5:00pm    MURK G02        Howard Allen                          
         611(05)   11993 Behavior in Organizations      TR   5:10pm-6:30pm    MCC 314         Howard Allen                          
         611(07)   13773 Behavior in Organizations      T    6:40pm-9:30pm    MCC 314         William Hassey                        
         799(H01)  12802 Honors Thesis/Project          TBA  HOURS-ARR        TBA             Gail Stepina                          
                                                                                                                                    
8   AMST 501(01)   14057 Intro to American Studies      TR   3:40pm-5:00pm    HS 142          David Watters                         
                                                                                                                                    
7   ANSC 444A(H01) 15196 Honors/Animal Ethics           TR   2:10pm-3:30pm    RUDMAN G89      William Condon                        
         543(01)   11370 Tech Writing Animal Sciences   TR   10:10am-11:00am  DNRC            Peter Erickson                        
         600W(01)  12534 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(01)  12536 Investigations                 TBA  HOURS-ARR        TBA             Thomas Foxall                         
         795W(B01) 12566 Inv/Nutrition                  TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(C01) 12567 Inv/Mangagement                TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(D01) 12568 Inv/Diseases                   TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(E01) 12569 Inv/Histology                  TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(F01) 12570 Inv/Equestrian Managmnt        TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(G01) 12571 Inv/Physiology                 TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(I01) 12573 Inv/Microbiology               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(J01) 12574 Inv/Dairy Management           TBA  HOURS-ARR        TBA             Peter Erickson                        
         795W(K01) 12906 Inv/Therapeutic Riding         TBA  HOURS-ARR        TBA             Cynthia Burke                         
         795W(M01) 12572 Inv/Cell Biology               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(N01) 16168 Inv/Animal Welfare             TBA  HOURS-ARR        TBA             Elizabeth Boulton                     
         799(01)   10923 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Barry Corriveau                       
         799(02)   11229 Honors Thesis/Equine Sciences  TBA  HOURS-ARR        TBA             Barry Corriveau                       
                                                                                                                                    
    ANTH 511(01)   12085 Core Concepts in Anthropology  MW   3:10pm-4:30pm    HORT 207        Courtney Kurlanska                    
         616(01)   14720 Religion, Culture, and Society MW   3:10pm-4:30pm    HORT 201        Justus Ogembo                         
         680(01)   14722 Globalizatn, Develp, & Poverty TR   11:10am-12:30pm  HORT 215        Joe Lugalla                           
         685(01)   14723 Gendr, Sex, HIV Sub-Sahara Afr TR   3:40pm-5:00pm    HORT 210        Joe Lugalla                           
         697(01)   14724 SpcTop/Culture/Personality/Soc MW   7:10pm-8:30pm    HORT 215        Justus Ogembo                         
         699(06)   15254 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Teresa Raczek                         
                                                                                                                                    
6   ARTS 444(H01)  14890 Honors/Mona Lisa/Romeo&Juliet  TR   9:40am-11:00am   PCAC A204       Patricia Emison                       
6        480(01)   12011 Introduction to Art History    MWF  11:10am-12:00pm  PCAC A218       Rebecca Schwartz                      
6        480(02)   13931 Introduction to Art History    TR   2:10pm-3:30pm    PCAC A218       David Smith                           
6        574(01)   14891 Architectural History          TR   11:10am-12:30pm  PCAC A218       Rebecca Karo                          
         656(01)   13937 Contemporary Architecture      MW   3:40pm-5:00pm    PCAC A204       Rebecca Schwartz                      
         674(01)   14893 Greek Art                      MW   9:10am-10:30am   PCAC A204       David Smith                           
         678(01)   15191 Romanesque and Gothic Art      TR   3:40pm-5:00pm    PCAC A204       Rebecca Karo                          
         681(01)   14894 Early Renaissance Art in Italy TR   11:10am-12:30pm  PCAC A204       Patricia Emison                       
         688(01)   14888 20th Century Art I             MW   2:10pm-3:30pm    PCAC A204       Rebecca Karo                          
         690(01)   14889 Women Artists 19 & 20 Century  TR   2:10pm-3:30pm    PCAC A204       Mara Witzling                         
         690(H01)  16284 Women Artists 19 & 20 Cent/Hnr TBA  HOURS-ARR        TBA             Mara Witzling                         
         795(01)   10654 Methods of Art History         R    6:40pm-9:00pm    PCAC A205       Patricia Emison                       
                                                                                                                                    
    BCHM 600W(01)  12535 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        OFFCMP            Staff                               
         754(01)   12217 Lab Mol Biol Nucleic Acids     M    12:10pm-1:00pm   SLS G16         Estelle Hrabak                        
                                                        MW   1:10pm-5:00pm    RUDMAN G51      Estelle Hrabak                        
         795W(01)  12539 Inv/Biochem & Molecular Biol   TBA  HOURS-ARR        TBA             Andrew Laudano                        
         799(01)   12632 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Thomas Laue                           
         799(09)   14271 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Deena Small                           
         799H(01)  12631 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Glen Miller                           
                                                                                                                                    
    BIOL 541(01)   12135 General Ecology                M    2:10pm-5:00pm    SLS 201         James Taylor                          
                                                        MWF  10:10am-11:00am  IDDLES L103     James Taylor                          
         541(02)   12136 General Ecology                MWF  10:10am-11:00am  IDDLES L103     James Taylor                          
                                                        T    9:40am-12:30pm   SLS 201         James Taylor                          
         541(03)   12137 General Ecology                MWF  10:10am-11:00am  IDDLES L103     James Taylor                          
                                                        T    2:10pm-5:00pm    SLS 201         James Taylor                          
         541(04)   12138 General Ecology                MWF  10:10am-11:00am  IDDLES L103     James Taylor                          
                                                        W    2:10pm-5:00pm    SLS 201         James Taylor                          
         600W(01)  12540 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(01)  12541 Independent Investigations     TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         799(01)   11406 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             David Townson                         
                                                                                                                                    
    CD   614(01)   11900 Fundamentals of Planning       MWF  11:10am-12:00pm  NESM 329        Mary Robertson                        
         777(01)   12312 Topics in Community Planning   W    4:10pm-7:00pm    NESM G27        Mary Robertson                        
         795W(01)  12542 Investigations                 TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
    CHE  713(01)   15070 Chem Engineering Laboratory II T    2:10pm-5:30pm    KING S311       Virendra Mathur                       
         713(02)   15071 Chem Engineering Laboratory II W    1:10pm-4:30pm    KING S311       Virendra Mathur                       
                                                                                                                                    
    CHEM 699(01)   10679 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Christopher Bauer                     
         699(02)   13791 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Richard Johnson                       
         699(03)   13792 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Edward Wong                           
         699(04)   13793 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Howard Mayne                          
         699(05)   13794 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             W Rudolph Seitz                       
         699(06)   13795 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Margaret Greenslade                   
         699(07)   13796 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Sterling Tomellini                    
         699(08)   13797 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Charles Zercher                       
         699(09)   14247 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Arthur Greenberg                      
         699(10)   14248 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Glen Miller                           
         699(11)   14249 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Roy Planalp                           
         699(12)   14250 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Gary Weisman                          
                                                                                                                                    
    CIE  622(01)   11637 Engineering Materials          TR   11:10am-12:30pm  KING N101       David Gress                           
         622(L01)  13564 Engineering Materials Lab      M    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L02)  11638 Engineering Materials Lab      M    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L03)  11639 Engineering Materials Lab      T    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L04)  11640 Engineering Materials Lab      T    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L05)  11641 Engineering Materials Lab      W    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L06)  11642 Engineering Materials Lab      W    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L07)  11643 Engineering Materials Lab      R    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L08)  11644 Engineering Materials Lab      R    2:10pm-5:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L09)  13565 Engineering Materials Lab      M    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L10)  13566 Engineering Materials Lab      M    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L11)  14277 Engineering Materials Lab      T    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L12)  14278 Engineering Materials Lab      T    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L13)  14403 Engineering Materials Lab      W    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L14)  14404 Engineering Materials Lab      W    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         622(L15)  15237 Engineering Materials Lab      R    5:10pm-8:00pm    KING S123       David Gress                           
         642(01)   10355 Fluid Mechanics                MWF  11:10am-12:00pm  KING N101       Thomas Ballestero                     
         642(L01)  15238 Fluid Mechanics Lab            M    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L02)  15239 Fluid Mechanics Lab            M    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L03)  15240 Fluid Mechanics Lab            T    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L04)  15241 Fluid Mechanics Lab            T    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L05)  15242 Fluid Mechanics Lab            W    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L06)  15243 Fluid Mechanics Lab            W    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L07)  15244 Fluid Mechanics Lab            R    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L08)  15245 Fluid Mechanics Lab            R    2:10pm-5:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L09)  15246 Fluid Mechanics Lab            M    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L10)  15247 Fluid Mechanics Lab            M    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L11)  15248 Fluid Mechanics Lab            T    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L12)  15249 Fluid Mechanics Lab            T    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L13)  15250 Fluid Mechanics Lab            W    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L14)  15251 Fluid Mechanics Lab            W    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L15)  15252 Fluid Mechanics Lab            R    5:10pm-8:00pm    KING S125       Thomas Ballestero                     
         642(L16)  15253 Fluid Mechanics Lab            TBA  HOURS-ARR        TBA             Thomas Ballestero                     
                                                                                                                                    
8   CLAS 401H(01)  14700 Honors/Classical Mythology     MWF  12:10pm-1:00pm   MURK 202        Richard Clairmont                     
                                                                                                                                    
    CMN  600(01)   12174 Public Speaking as a Civic Art MWF  8:10am-9:00am    HORT 125        Michael Jackson                       
         600(02)   12175 Public Speaking as a Civic Art MWF  8:10am-9:00am    HORT 125        Michael Jackson                       
         600(03)   12172 Public Speaking as a Civic Art MWF  1:10pm-2:00pm    HORT 114        Michael Jackson                       
         600(04)   12173 Public Speaking as a Civic Art MWF  1:10pm-2:00pm    HORT 114        Michael Jackson                       
         630(01)   12171 Psychology of Communication    TR   11:10am-12:30pm  HORT 114        Sheila McNamee                        
         634(01)   15872 Media and Politics             TR   8:10am-9:30am    HORT 114        Carol Conaway                         
         680(01)   12725 Perspectv Cult & Communcation  MW   4:10pm-5:30pm    HORT 114        John Lannamann                        
         696(02)   13667 Sem/Hist of Surveillance Media TR   2:10pm-3:30pm    HORT 114        Josh Lauer                            
         696(03)   15741 Sem/Yth Cult & Med 1945        MW   11:10am-12:30pm  HORT 114        Christine Feldman                     
         696(04)   15933 Sem/New Media & Society        MW   2:10pm-3:30pm    SLS G70         Michael Albrecht                      
         697(01)   13353 Sem/Gend&Sexuality US Pub Cult TR   9:40am-11:00am   HORT 114        Melissa Deem                          
         697(02)   15932 Sem/Rhetoric of the Photograh  MW   3:40pm-5:00pm    HORT 125        Michael Jackson                       
         742(01)   15875 Dialogue and Teamwork          TR   3:40pm-5:00pm    HORT 114        Sheila McNamee                        
         757(E01)  15877 AmerPubAdd/Rhetoric Contmp Fem MW   9:10am-10:30am   HORT 114        Jennifer Borda                        
         758(01)   15878 Media Analysis and Criticism   MW   2:10pm-4:00pm    HORT 114        Joshua Meyrowitz                      
                                                                                                                                    
    CS   767W(01)  12964 Interactive Data Visualization MW   12:10pm-1:30pm   CHASE 130       Colin Ware                            
                                                                                                                                    
3B  ECE  444(01)   14267 Bionics                        M    1:10pm-3:00pm    KING S222       John LaCourse                         
                                                        TR   2:10pm-3:30pm    KING N129       John LaCourse                         
3B       444(02)   14290 Bionics                        R    10:10am-12:00pm  KING S222       John LaCourse                         
                                                        TR   2:10pm-3:30pm    KING N129       John LaCourse                         
         617(01)   12139 Junior Laboratory I            R    11:10am-12:00pm  KING S320       Wayne Smith                           
                                                        T    8:10am-11:00am   KING S220       Wayne Smith                           
         617(02)   12140 Junior Laboratory I            R    11:10am-12:00pm  KING S320       Wayne Smith                           
                                                        W    8:10am-11:00am   KING S220       Wayne Smith                           
         617(03)   14038 Junior Laboratory I            R    11:10am-12:00pm  KING S320       Wayne Smith                           
                                                        R    8:10am-11:00am   KING S220       Wayne Smith                           
         791(01)   12700 Senior Project I               TR   11:10am-12:30pm  DEM 112         Walter Miller                         
         791H(01)  12922 Senior Honors Project I        TR   11:10am-12:30pm  DEM 112         Walter Miller                         
                                                                                                                                    
7   ECON 402H(01)  11493 Honors/Prin of Economics Micro TR   11:10am-12:30pm  MCC 308         Shrawantee Saha                       
         615(01)   14928 History of Economic Thought    TR   9:40am-11:00am   MCC 308         Bruce Elmslie                         
         669(01)   14926 Women and Economic Development MW   3:40pm-5:00pm    MCC 308         Marc Herold                           
         695W(01)  15675 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Neil Niman                            
         746(01)   14924 International Finance          MW   2:10pm-3:30pm    MCC 215         Michael Goldberg                      
         799(01)   10676 Honors Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Gail Stepina                          
                                                                                                                                    
    ECS  799(01)   12016 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Matthias Konzett                      
                                                                                                                                    
    EDUC 700(A01)  10085 Educational Structure & Change M    4:10pm-6:30pm    MURK 118        Cynthia Merrill                       
         700(A02)  10916 Educational Structure & Change T    4:10pm-6:30pm    FH   5          Peter Sweet                           
         700(A03)  10969 Educational Structure & Change W    1:10pm-3:30pm    MORR 103        Christina Robison                     
         700(A04)  11502 Educational Structure & Change R    4:10pm-6:30pm    MORR 103        Gary Tirone                           
         701(A01)  10088 Human Devlp & Learn/Educ Psyc  M    1:10pm-3:30pm    MORR 103        Timothy Churchard                     
         701(A02)  10087 Human Devlp & Learn/Educ Psyc  T    4:10pm-6:30pm    MORR 204        William Wansart                       
         701(A03)  10086 Human Devlp & Learn/Educ Psyc  W    1:10pm-3:30pm    MORR 204        Mike Middleton                        
         701(A04)  11366 Human Devlp & Learn/Educ Psyc  R    1:10pm-3:30pm    MORR 103        Sharon Oja                            
         705(01)   12177 Alternative Perspect on Educ   R    4:10pm-6:30pm    MORR 204        Ann Diller                            
         705(A01)  10090 Contemporary Educ Perspectives M    4:10pm-6:30pm    MORR   4        Carrie McGown                         
         705(A02)  10920 Contemporary Educ Perspectives T    4:10pm-6:30pm    MORR   2        Sarah Stitzlein                       
         705(B01)  14314 Controversial Issues           W    6:40pm-9:00pm    MORR 204        Barbara Houston                       
                                                                                                                                    
3T  ENE  520(01)   11786 Environmntl Pollutn & Protectn TR   9:40am-11:00am   IDDLES L101     M. Robin Collins                      
         713(01)   15164 Unit Operations Laboratory II  T    2:10pm-5:30pm    KING S311       Virendra Mathur                       
         713(02)   15165 Unit Operations Laboratory II  W    1:10pm-4:30pm    KING S311       Virendra Mathur                       
         743(01)   15072 Environmental Sampl & Analysis R    4:40pm-6:30pm    GREGG 320       Nancy Kinner                          
         746(01)   11788 Bioenvironmental Eng Design    MW   4:10pm-6:00pm    GREGG 110       James Malley                          
                                                                                                                                    
    ENGL 400(01)   16039 English as a Second Language   TR   5:10pm-7:00pm    HS 126          Brooke Ricker                         
1        401(01)   10544 First-Year Writing             MW   2:40pm-4:00pm    HS 140          Thomas Newkirk                        
1        401(02)   10048 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS  19          Pamela Barksdale                      
1        401(03)   10049 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   HS 139          Henry Njiru                           
1        401(04)   10097 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS 140          Michael Luz                           
1        401(05)   10050 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS  18          Keith Gilmore                         
1        401(06)   10542 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    MURK 202        Holly Allaire                         
1        401(07)   10099 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS  41          Shelley Girdner                       
1        401(08)   10100 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS 142          Bethany Hundt                         
1        401(09)   10103 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   HS 125          Clark Knowles                         
1        401(10)   10104 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   HS  19          Pamela Barksdale                      
1        401(11)   10125 First-Year Writing             TR   2:10pm-3:30pm    HS 218          Laura Smith                           
1        401(12)   10102 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   MURK 202        Molly Tetreault                       
1        401(13)   10105 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   HS  41          Shelley Girdner                       
1        401(14)   10106 First-Year Writing             MWF  9:10am-10:00am   HS 142          James Rioux                           
1        401(15)   10094 First-Year Writing             MWF  10:10am-11:00am  HS 140          Shelley Girdner                       
1        401(16)   10108 First-Year Writing             MWF  10:10am-11:00am  HS  41          Robin Lent                            
1        401(17)   10109 First-Year Writing             MWF  11:10am-12:00pm  HS 140          Matthew Thompson                      
1        401(18)   10110 First-Year Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   MORR 204        Erin Wecker                           
1        401(19)   10111 First-Year Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   HS 142          Jenny Lynn Keller                     
1        401(20)   10107 First-Year Writing             TR   3:40pm-5:00pm    HS 218          Laura Smith                           
1        401(21)   10112 First-Year Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   HS 126          Patricia Portanova                    
1        401(22)   10114 First-Year Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   HS  19          James Rioux                           
1        401(23)   10115 First-Year Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   HS  42          Patrick Weatherly                     
1        401(24)   10116 First-Year Writing             TR   11:10am-12:30pm  HS  41          Janet Schofield                       
1        401(25)   10123 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    SERCC 104       Robert Johnston                       
1        401(26)   10124 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS 218          Brieghan Gardner                      
1        401(27)   10120 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS 141          Elizabeth Montville                   
1        401(28)   10096 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS  19          Julie Samara                          
1        401(29)   10095 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS  41          Susan Reynolds                        
1        401(30)   10131 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS  42          Adam Michaud                          
1        401(31)   10546 First-Year Writing             TR   8:10am-9:30am    HS 126          Patricia Wilde                        
1        401(32)   10132 First-Year Writing             TR   8:10am-9:30am    HS  19          Amanda Doster                         
1        401(33)   11579 First-Year Writing             TR   8:10am-9:30am    HS 142          Kimberly Dougherty                    
1        401(34)   11580 First-Year Writing             TR   8:10am-9:30am    HS  41          James Finley                          
1        401(35)   11583 First-Year Writing             TR   8:10am-9:30am    HS 139          Courtney Dull                         
1        401(36)   11584 First-Year Writing             TR   5:10pm-6:30pm    HS 129          Eden Wales                            
1        401(37)   11585 First-Year Writing             TR   5:10pm-6:30pm    HS 218          Elizabeth Ranfeld                     
1        401(38)   11586 First-Year Writing             TR   5:10pm-6:30pm    HS  18          Lin Nulman                            
1        401(39)   11587 First-Year Writing             TR   5:10pm-6:30pm    HS  19          Megan Glasson                         
1        401(40)   11588 First-Year Writing             TR   5:10pm-6:30pm    HS  42          Nathan Fink                           
1        401(41)   10545 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS 125          Nathan Webster                        
1        401(42)   10543 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS 126          Rebecca Yuan                          
1        401(43)   10113 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS 142          Sherry Frost                          
1        401(44)   10098 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS 218          Brieghan Gardner                      
1        401(45)   10101 First-Year Writing             MWF  8:10am-9:00am    HS 126          James Rioux                           
1        401(46)   11728 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS  18          Adam Michaud                          
1        401(47)   11729 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS  19          Susan Reynolds                        
1        401(48)   11730 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS  41          Elisabeth Noyes                       
1        401(49)   11731 First-Year Writing             MW   5:40pm-7:00pm    HS  42          James Rudolf                          
1        401(50)   12876 First-Year Writing             MW   4:10pm-5:30pm    HS 142          Vilija Pauliukonis                    
1        401(52)   13062 First-Year Writing             TR   6:40pm-8:00pm    HS 142          Colleen Connors                       
1        401(53)   15928 First-Year Writing             TR   11:10am-12:30pm  HS 129          Sara Erdmann                          
1        401(54)   15929 First-Year Writing             TR   2:10pm-3:30pm    SERCC 105       Sara Erdmann                          
1        401(55)   15930 First-Year Writing             TR   2:10pm-3:30pm    HS 129          Ashley Benson                         
1        401(ZZ)   15340 First-Year Writing             MW   9:40am-11:00am   SERCC 105       Krista Jackman                        
1        401A(01)  10716 ESL/First-Year Writing         MWF  8:10am-9:00am    HS 125          Nathaniel Freedman                    
1        401H(01)  10869 Honors/First-Year Writing      MWF  8:10am-9:00am    HS 139          Krista Jackman                        
1        401H(ZZ)  15341 Honors/First-Year Writing      MW   11:10am-12:30pm  HUBBRD LOUNGE   Krista Jackman                        
8        419(01)   13437 Intro to Literary Analysis     MWF  9:10am-10:00am   HS 126          Walter Eggers                         
8        419(02)   13438 Intro to Literary Analysis     MWF  11:10am-12:00pm  HS 142          Walter Eggers                         
8        419(03)   13439 Intro to Literary Analysis     MW   1:10pm-2:30pm    HS  19          Siobhan Senier                        
8        419(04)   13440 Intro to Literary Analysis     TR   3:40pm-5:00pm    HS 140          Cord Whitaker                         
8        419(05)   13441 Intro to Literary Analysis     TR   8:10am-9:30am    HS 125          Katherine Gillen                      
8        419(07)   13443 Intro to Literary Analysis     MWF  12:10pm-1:00pm   HS 125          Robin Lent                            
8        419(08)   13444 Intro to Literary Analysis     MW   2:40pm-4:00pm    HS 142          Kimberle Brown                        
8        419(09)   13445 Intro to Literary Analysis     MW   4:10pm-5:30pm    HS 126          Robin Lent                            
8        419(10)   13448 Intro to Literary Analysis     TR   5:10pm-6:30pm    HS  41          Patricia Lauducci                     
8        419H(01)  13449 Honors/Intro Literary Analysis TR   2:10pm-3:30pm    HS 140          Diane Freedman                        
         501(01)   10505 Intro to Creative Nonfiction   TR   9:40am-11:00am   HS 142          Christina Ortmeier-Hooper             
         501(02)   10520 Intro to Creative Nonfiction   TR   9:40am-11:00am   HS 142          Christina Ortmeier-Hooper             
         501(05)   10694 Intro to Creative Nonfiction   MWF  9:10am-10:00am   HS 218          David Cataneo                         
         501(06)   10695 Intro to Creative Nonfiction   MWF  9:10am-10:00am   HS 218          David Cataneo                         
         501(07)   10696 Intro to Creative Nonfiction   MWF  10:10am-11:00am  HS 218          Pamela Barksdale                      
         501(08)   10697 Intro to Creative Nonfiction   MWF  10:10am-11:00am  HS 218          Pamela Barksdale                      
         501(09)   10698 Intro to Creative Nonfiction   MW   4:10pm-5:30pm    HS 139          Bryan Parys                           
         501(10)   10699 Intro to Creative Nonfiction   MW   4:10pm-5:30pm    HS 139          Bryan Parys                           
         501(11)   10700 Intro to Creative Nonfiction   MW   5:40pm-7:00pm    HS 139          Astra Johnson                         
         501(12)   10701 Intro to Creative Nonfiction   MW   5:40pm-7:00pm    HS 139          Astra Johnson                         
         501(15)   11152 Intro to Creative Nonfiction   MWF  9:10am-10:00am   HS  18          Ryan Flaherty                         
         501(16)   11153 Intro to Creative Nonfiction   MWF  9:10am-10:00am   HS  18          Ryan Flaherty                         
         501(17)   11154 Intro to Creative Nonfiction   TR   3:40pm-5:00pm    HS  41          Sarah Stickney                        
         501(18)   11155 Intro to Creative Nonfiction   TR   3:40pm-5:00pm    HS  41          Sarah Stickney                        
         501(19)   11156 Intro to Creative Nonfiction   TR   5:10pm-6:30pm    HS 125          Rosanna Forrest                       
         501(20)   11157 Intro to Creative Nonfiction   TR   5:10pm-6:30pm    HS 125          Rosanna Forrest                       
         501H(01)  10731 Honors/Intro Creatv Nonfiction MWF  11:10am-12:00pm  HS  41          Dawn Haines                           
         502(01)   12635 Technical Writing              TR   2:10pm-3:30pm    KING N134       Cristy Beemer                         
         502(02)   12726 Technical Writing              TR   3:40pm-5:00pm    KING N134       Cristy Beemer                         
         502(03)   12727 Technical Writing              TR   9:40am-11:00am   MUB  DL         Mary Peterson                         
         502(04)   13018 Technical Writing              TR   8:10am-9:30am    MUB  DL         Elisabeth Kramer                      
         502(05)   13019 Technical Writing              TR   8:10am-9:30am    HEW 301         Megan Turnbull                        
         502(06)   13064 Technical Writing              MW   1:10pm-2:30pm    KING N134       Leah Williams                         
         502(07)   14062 Technical Writing              TR   3:40pm-5:00pm    MUB  DL         Michael Peterson                      
         503(01)   12728 Persuasive Writing             MWF  12:10pm-1:00pm   HS 141          Bethany Hundt                         
         503(02)   14063 Persuasive Writing             TR   8:10am-9:30am    HS 218          Maja Wilson                           
8        513(01)   11215 Survey of British Literature   TR   11:10am-12:30pm  HS 125          Thomas Carnicelli                     
8        513(02)   12183 Survey of British Literature   MW   10:10am-11:30am  HS 126          Sean Moore                            
8        514(01)   10970 Survey of British Literature   MW   1:10pm-2:30pm    HS 142          Elisabeth Noyes                       
8        514(03)   15035 Survey of British Literature   TR   2:10pm-3:30pm    HS 125          James Krasner                         
4        515(01)   10121 Survey of American Literature  TR   8:10am-9:30am    HS 140          Brigitte Bailey                       
8        516(01)   10122 Survey of American Literature  TR   9:40am-11:00am   HS 125          Laura Smith                           
         526(01)   15036 Beginning Fiction Writing      TR   2:10pm-3:30pm    HS  41          Janet Schofield                       
         526(02)   15037 Beginning Fiction Writing      MW   11:10am-12:30pm  HS 218          Clark Knowles                         
         527(01)   15038 Intro to Poetry Writing        MW   1:10pm-2:30pm    HS 140          David Rivard                          
         527(02)   15039 Intro to Poetry Writing        TR   2:10pm-3:30pm    HS  42          Maria Chelko                          
5        581(01)   15040 Intro Postcolonial Lit in Engl MW   10:10am-12:00pm  HS 125          Sandhya Shetty                        
8        586(01)   15041 Introduction to Women Writers  TR   9:40am-11:00am   HS 126          Robin Hackett                         
8        586(02)   15042 Introduction to Women Writers  TR   11:10am-12:30pm  HS 126          Robin Hackett                         
         595(01)   15043 Lit Top/Blue Collar Scholars   TR   2:10pm-3:30pm    HUDD G10        John Lofty                            
         616C(01)  15339 Stdys in Film/Culture&Ideology MW   5:40pm-7:00pm    MURK G17        Matthias Konzett                      
                                                        T    5:10pm-7:30pm    MURK G17        Matthias Konzett                      
         619(02)   15044 Critical Approaches Literature MW   10:10am-11:30am  HS 139          Petar Ramadanovic                     
         621(01)   10126 Newswriting                    M    1:10pm-3:00pm    HS 103          Andrew Marsters                       
         621(02)   10127 Newswriting                    M    3:10pm-5:00pm    HS 103          David Howland                         
         621(03)   10128 Newswriting                    W    3:10pm-5:00pm    HS 103          David Howland                         
         622(01)   14072 Advanced Newswriting           W    10:10am-12:00pm  HS 103          Susan Hertz                           
         625(01)   10129 Intermediate Fiction Workshop  TR   2:10pm-3:30pm    HS 126          Thomas Payne                          
         625(02)   11655 Intermediate Fiction Workshop  MW   1:10pm-2:30pm    HS 126          Clark Knowles                         
         625(03)   11656 Intermediate Fiction Workshop  MW   2:40pm-4:00pm    HS 126          Ann Williams                          
         627(01)   10130 Intermediate Poetry Workshop   M    1:10pm-3:30pm    HS 141          Mekeel McBride                        
         650(01)   12010 Spc Stdy/Writing Amer/1850s    TR   2:10pm-3:30pm    HS  19          David Watters                         
         652(01)   15674 Comparative Literature         R    3:40pm-6:00pm    MURK 204        Marco Dorfsman                        
8        657(01)   10137 Shakespeare                    MW   2:40pm-4:00pm    HS 125          Dennis Britton                        
8        657(02)   10140 Shakespeare                    MW   4:10pm-5:30pm    HS 125          Dennis Britton                        
8        657(03)   10135 Shakespeare                    TR   3:40pm-5:00pm    HS 129          Dennis Britton                        
8        657(04)   13020 Shakespeare                    MWF  12:10pm-1:00pm   HS 140          Georgeann Murphy                      
         690(01)   15047 Intro African Amer Lit in Amer MW   1:10pm-2:30pm    HS  41          Reginald Wilburn                      
         690(02)   15048 Intro African Amer Lit in Amer MW   2:40pm-4:00pm    HS  41          Reginald Wilburn                      
         693(01)   14074 Spc Top/Reas&Medieval Wild Men TR   5:10pm-6:30pm    HS 142          Cord Whitaker                         
         705(01)   15049 Adv Poetry Writing Workshop    T    2:10pm-4:30pm    HS 141          David Rivard                          
         710(01)   13021 Teaching Writing               TR   3:40pm-5:00pm    HS 126          Thomas Newkirk                        
         711(01)   10136 Editing                        TR   11:10am-12:30pm  HS 103          Lisa Miller                           
         715(01)   10902 TESL: Theory and Methods       R    4:10pm-7:00pm    HS 139          Mary Clark                            
         720(01)   10141 Journalism Internship          TBA  HOURS-ARR        TBA             Lisa Miller                           
         721(01)   14133 Adv Reporting/Multimedia       W    1:10pm-3:00pm    HS 103          Andrew Marsters                       
         723(01)   13451 Issues in Journalism           TR   2:10pm-3:30pm    HS 103          Lisa Miller                           
         725(01)   11410 Seminar in English Teaching    T    9:40am-12:30pm   HS 141          John Lofty                            
         738(01)   15050 Top/BeautyQueens/SilverScreens TR   9:40am-11:00am   HS 214          Monica Chiu                           
         748(01)   15051 Stdy in Amer Fic/Postwar Novel MW   1:10pm-2:30pm    MURK G17        Matthias Konzett                      
         752(01)   15052 History of English Language    TR   2:10pm-3:30pm    HS 139          Rochelle Lieber                       
         759(01)   15054 Milton                         MWF  10:10am-11:00am  HS 142          Rachel Trubowitz                      
         764(01)   15055 Prose & Poetry of Elizabethans TR   2:10pm-3:30pm    HS 142          Douglas Lanier                        
         767(01)   15056 Lit Restoration & Early 18C    MW   2:40pm-4:00pm    HS  42          Sean Moore                            
         777(01)   15057 Postcolonial Novel             MW   2:40pm-4:00pm    HS  19          Sandhya Shetty                        
         783(01)   15058 English Novel of 18th Century  TR   11:10am-12:30pm  HS 142          Janet Yount                           
         784(01)   13453 English Novel of 19th Century  TR   3:40pm-5:00pm    HS 125          James Krasner                         
         785(01)   15059 Maj Women Wrtrs/Virginia Woolf F    10:10am-1:00pm   HS 139          Robin Hackett                         
         787(01)   13447 Sem/Violence/Postcolonial Lit  T    2:10pm-5:00pm    HS 202          Sandhya Shetty                        
         788(01)   14498 Senior Honors                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Delia Konzett                         
         791(01)   10515 English Grammar                TR   5:10pm-6:30pm    HS 140          Thomas Carnicelli                     
         791(02)   15060 English Grammar                TR   5:10pm-6:30pm    HS 140          Thomas Carnicelli                     
         795(01)   10139 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Carla Cannizzaro                      
                                                                                                                                    
    EREC 600W(01)  12544 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        TBA             John Halstead                         
         708(01)   12684 Environmental Economics        TR   9:40am-11:00am   PARS 131        Bruce Lindsay                         
         795W(01)  12545 Investigations                 TBA  HOURS-ARR        TBA             Douglas Morris                        
         799(01)   11273 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
    ESCI 741(01)   15088 Geochemistry                   R    2:10pm-4:00pm    NESM 116        Sarah Miller                          
                                                        TR   11:10am-12:30pm  NESM 116        Sarah Miller                          
         759(01)   14108 Geological Oceanography        T    2:10pm-4:00pm    CHASE 130       Larry Mayer                           
                                                        TR   9:40am-11:00am   CHASE 130       Larry Mayer                           
         799(02)   16427 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             John Davis                            
         799(W01)  11920 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
5   FREN 503(01)   10143 Intermediate French I          MWF  9:10am-10:00am   MURK 204        Claire-Helene Gaudissart              
5        503(02)   10144 Intermediate French I          MWF  10:10am-11:00am  PARS 131        Emilie Talpin                         
5        503(03)   10151 Intermediate French I          MWF  11:10am-12:00pm  PARS 131        Emilie Talpin                         
5        503(04)   10146 Intermediate French I          MWF  12:10pm-1:00pm   MURK G04        Claire-Helene Gaudissart              
5        503(05)   10145 Intermediate French I          MWF  1:10pm-2:00pm    MURK 203        Anna Sandstrom                        
5        503H(01)  13504 Honors/Intermediate French I   MWF  9:10am-10:00am   MURK 204        Claire-Helene Gaudissart              
5        504(01)   10152 Intermediate French II         F    10:10am-11:00am  MURK G18        Claire-Helene Gaudissart              
                                                        MW   10:10am-11:00am  MURK 116        Claire-Helene Gaudissart              
5        504(02)   10153 Intermediate French II         MWF  1:10pm-2:00pm    MURK G04        Claire-Helene Gaudissart              
         631(01)   10147 Adv Conversation & Compositn I MWF  11:10am-12:00pm  MORR 204        Juliette Rogers                       
         631(02)   12840 Adv Conversation & Compositn I MWF  1:10pm-2:00pm    MURK 204        Juliette Rogers                       
         631(03)   15951 Adv Conversation & Compositn I MWF  2:10pm-3:00pm    MURK 118        Emilie Talpin                         
         632(01)   10658 Adv Conversation &Compositn II MWF  11:10am-12:00pm  MURK 118        Barbara Cooper                        
8        652(01)   12397 Readings in French Literature  TR   11:10am-12:30pm  MURK 118        Nadine Berenguier                     
8        652H(01)  13129 Honors/Readings in French Lit  TR   11:10am-12:30pm  MURK 118        Nadine Berenguier                     
         775(01)   14702 19th Cent French Literature    MWF  9:10am-10:00am   MURK 116        Barbara Cooper                        
         790(01)   10149 Advanced Language and Style    TR   2:10pm-3:30pm    MURK G16        Nadine Berenguier                     
                                                                                                                                    
    FS   733(01)   10322 Supervising Progs Yng Children TR   11:10am-12:30pm  PETT G02        Michael Kalinowski                    
         743(01)   10321 Families, Schools, & Community M    2:10pm-5:00pm    PETT 106        John Nimmo                            
         757(01)   11759 Race, Class, Gender & Families F    10:40am-1:30pm   PETT G10        Jane Stapleton                        
         757(02)   13307 Race, Class, Gender & Families F    10:40am-1:30pm   PETT G10        Jane Stapleton                        
         760(01)   11383 Family Programs and Policies   R    6:10pm-9:00pm    PETT 114        Malcolm Smith                         
         760(02)   13308 Family Programs and Policies   R    6:10pm-9:00pm    PETT 114        Malcolm Smith                         
         772(01)   11927 Intl Approach Child Advocacy   TR   2:10pm-3:30pm    PETT 114        Michael Kalinowski                    
         772(02)   13309 Intl Approach Child Advocacy   TR   2:10pm-3:30pm    PETT 114        Michael Kalinowski                    
         792(01)   11559 Family Internship Seminar      R    9:10am-12:00pm   PETT 109        Ellen Rondina                         
         794(01)   12153 Families and the Law           T    6:10pm-9:00pm    PETT 106        Catherine Berube                      
         794(02)   13310 Families and the Law           T    6:10pm-9:00pm    PETT 106        Catherine Berube                      
                                                                                                                                    
    GEN  754(01)   12159 Lab Mol Biol Nucleic Acids     M    12:10pm-1:00pm   SLS G16         Estelle Hrabak                        
                                                        MW   1:10pm-5:00pm    RUDMAN G51      Estelle Hrabak                        
         795W(A01) 12550 Inv/Transmission Genetics      TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
5   GEOG 541(01)   14906 Geography of Japan             TR   2:10pm-3:30pm    MORR 204        Alasdair Drysdale                     
         795(01)   10850 Special Project                TBA  HOURS-ARR        TBA             Blake Gumprecht                       
         795(02)   14911 Special Project                TBA  HOURS-ARR        TBA             Alasdair Drysdale                     
         795(04)   14913 Special Project                TBA  HOURS-ARR        TBA             Mary Stampone                         
                                                                                                                                    
    GERM 631W(01)  10163 Adv Communication Skills I     MW   2:10pm-3:30pm    MURK G04        Johannes Frank                        
                                                                                                                                    
    GREK 795(N01)  11826 Spc Stdy/Spoken Greek          TBA  HOURS-ARR        TBA             Nina Gatzoulis                        
                                                                                                                                    
4   HIST 405W(01)  15208 History of Early America       M    3:10pm-4:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
                                                        MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
4        405W(02)  15209 History of Early America       M    4:10pm-5:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
                                                        MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
4        405W(03)  15210 History of Early America       M    5:10pm-6:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
                                                        MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
4        405W(04)  15211 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    1:10pm-2:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        405W(05)  15212 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    2:10pm-3:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        405W(06)  15213 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    3:10pm-4:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        405W(07)  15214 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    4:10pm-5:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        405W(08)  15215 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    5:10pm-6:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        405W(09)  15216 History of Early America       MW   10:10am-11:00am  HORT 210        Cynthia VanZandt                      
                                                        W    6:10pm-7:00pm    HORT 301        Cynthia VanZandt                      
4        410(01)   13208 Historic Survey Amer Civiliztn MWF  12:10pm-1:00pm   HORT 201        Timothy Melia                         
4        444A(H01) 14947 Honors/When is War the Answer? TR   9:40am-11:00am   HORT 445        Kurk Dorsey                           
4        444F(H01) 15186 Honors/Collective Guilt        TR   11:10am-12:30pm  HORT 445        Jeffry Diefendorf                     
         500(01)   10169 Intro to Historical Thinking   T    2:10pm-4:00pm    HORT 445        J William Harris                      
         500(02)   10165 Intro to Historical Thinking   W    12:10pm-2:00pm   HORT 445        Ellen Fitzpatrick                     
         500(03)   11293 Intro to Historical Thinking   W    4:10pm-6:00pm    HORT 445        Jonathan Couser                       
         503(01)   14949 Soviet Dreamers Despots&Dissid TR   9:40am-11:00am   HORT 215        Cathy Frierson                        
4        532(01)   14950 Modern Latin America           MWF  11:10am-12:00pm  HORT 304        Julia Rodriguez                       
         540(01)   15172 Foundtns Medievl Hist:300-1300 MWF  8:10am-9:00am    HORT 304        Jonathan Couser                       
         576(01)   14952 Hebrew Bible in Hist Context   MW   3:10pm-4:30pm    MURK 201        David Frankfurter                     
         797(01)   10660 Colloquium                     W    2:10pm-4:00pm    HORT 445        W. Jeffrey Bolster                    
         797(02)   10749 Colloquium                     M    3:10pm-5:00pm    HORT 445        Julia Rodriguez                       
         797(03)   13886 Colloquium                     R    10:10am-12:00pm  HORT 301        Nicoletta Gullace                     
                                                                                                                                    
    HMGT 401(01)   10971 Hospitalty Ind:Hist&Lec Series MW   3:40pm-5:00pm    MCC 208         Clayton Barrows                       
         600(01)   12814 Hospitality Marketing Mgt      TR   8:10am-9:30am    MCC 210         Udo Schlentrich                       
         681(01)   13132 Resort and Spa Management      MW   9:40am-11:00am   MCC 212         Carl Lindblade                        
         799(01)   10980 Honors Thesis/Project          TBA  HOURS-ARR        TBA             Gail Stepina                          
                                                                                                                                    
7   HMP  401W(01)  13828 U.S. Health Care Systems       TR   11:10am-12:30pm  HEW 307         Rosemary Caron                        
7        401W(H01) 13829 Honors/U.S. HealthCare Systems TR   11:10am-12:30pm  HEW 307         Rosemary Caron                        
         570(01)   14688 Social Marketing               TR   2:10pm-3:30pm    PETT 106        James Lewis                           
         744(01)   10537 Health Ethics and Law          TR   8:10am-9:30am    PETT 114        Marc Hiller                           
         744(02)   13304 Health Ethics and Law          TR   3:40pm-5:00pm    DEM 251         Marc Hiller                           
                                                                                                                                    
8   HUMA 444(01)   15398 Idea of University             TR   11:10am-12:30pm  HS 216          Catherine Peebles                     
8        444(02)   15399 Idea of University             TR   11:10am-12:30pm  HS 216          David Richman                         
8        444(03)   15400 Idea of University             TR   11:10am-12:30pm  HS 216          Warren Brown                          
8        500(01)   14732 Critical Methods in Humanities TR   9:40am-11:00am   MURK G16        Catherine Peebles                     
8        650(01)   12399 Humanities and the Law         TR   2:10pm-3:30pm    MURK G18        Ronald LeBlanc                        
         700(01)   11966 Sem/Lit, Time and Totality     R    3:40pm-6:00pm    MURK 204        Marco Dorfsman                        
         798(01)   11243 Research Seminar               TBA  HOURS-ARR        TBA             David Richman                         
         799(01)   11915 Research Seminar               TBA  HOURS-ARR        TBA             David Richman                         
                                                                                                                                    
    IA   401(01)   10711 International Perspectives     TR   3:40pm-5:00pm    HS  19          Barrett Rock                          
         401(02)   13857 International Perspectives     MW   8:10am-9:30am    RUDMAN G89      Barrett Rock                          
         501(01)   12155 Global Issues Intrntnl Affairs R    9:40am-12:00pm   MURK 202        Benjamin Cole                         
         501(02)   13043 Global Issues Intrntnl Affairs F    9:10am-11:30am   MURK G01        Benjamin Cole                         
                                                                                                                                    
    INCO 604H(01)  12316 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Monica Chiu                           
                                                                                                                                    
5   ITAL 425(01)   13862 Intro to Italian Studies       MW   2:10pm-3:30pm    NHH G44         Amy Boylan                            
5        503(01)   10172 Intermediate Italian I         MWF  12:10pm-1:00pm   MURK G01        Kristen Swann                         
         631(01)   13339 Adv Conversation &Compositn I  MW   8:40am-10:00am   MURK G16        Amy Boylan                            
8        652(01)   13860 Intro Italian Cult&Civilztn II MWF  11:10am-12:00pm  MURK G16        Kristen Swann                         
                                                                                                                                    
    JUST 701(01)   12407 Sr Sem/Youth Violence          R    12:40pm-3:30pm   MORR   2        Donna Perkins                         
                                                                                                                                    
4   KIN  444B(01)  12989 Coolest Game? Hockey & History MW   2:10pm-3:30pm    NHH G10         Stephen Hardy                         
3B       527(01)   11531 Sci Foundations Health&Fitness W    5:10pm-8:00pm    NHH G07         Tim Quinn                             
         550(01)   11120 Outdoor Educ Phil & Methods    TR   11:10am-12:30pm  NHH G10         Brent Bell                            
4        561W(01)  13539 Hist Amer Sport& Physical Cult M    6:10pm-9:00pm    NHH G44         Thomas Ashwell                        
4        561W(02)  13540 Hist Amer Sport& Physical Cult M    6:10pm-9:00pm    NHH G44         Thomas Ashwell                        
         658(01)   11127 Eval & Care of AT Injury I     MWF  9:10am-10:00am   NHH G07         Daniel Sedory                         
         710(01)   11386 Org&Adm Athletic Training Prog MWF  12:10pm-1:00pm   NHH G37         Daniel Sedory                         
         761(01)   11385 Senior Seminar Sport Studies   TR   11:10am-12:30pm  NHH G44         Heather Barber                        
         781(01)   11143 Inclusion in Physical Educ     TR   8:10am-9:30am    NHH G37         Michelle Grenier                      
                                                        TR   8:10am-9:30am    NHH GYM         Michelle Grenier                      
                                                                                                                                    
    LATN 752(01)   16116 Cicero and the Roman Republic  MW   3:40pm-5:00pm    MURK 202        Anna Newman                           
                                                                                                                                    
    MATH 531(01)   10384 Mathematical Proof             MWF  9:40am-11:00am   KING N334       Maria Basterra                        
         531(02)   10385 Mathematical Proof             MWF  11:10am-12:30pm  KING N334       Rita Hibschweiler                     
         531(03)   13253 Mathematical Proof             MWF  12:40pm-2:00pm   KING N334       Robb Jacoby                           
         545(01)   12923 Intro to Linear Algebra        F    11:10am-1:00pm   KING N129       Junhao Shen                           
                                                        MW   11:10am-12:00pm  KING N129       Junhao Shen                           
         657(01)   10387 Geometry                       MWF  9:40am-11:00am   KING N129       Sharon Soucy McCrone                  
         739(01)   10391 Applied Regression Analysis    MW   4:10pm-6:00pm    MUB  DL         Philip Ramsey                         
         761(01)   10389 Abstract Algebra               MWF  9:40am-11:00am   KING N310       Edward Hinson                         
         767(01)   11841 One-Dimensional Real Analysis  MWF  11:10am-12:30pm  KING S320       Liming Ge                             
         784(01)   11500 Topology                       MWF  8:10am-9:30am    KING N310       Samuel Shore                          
         799(01)   12691 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             Eric Grinberg                         
                                                                                                                                    
    ME   441(01)   10981 Intro Eng Design & Solid Model M    2:10pm-4:00pm    KING W114       Robert Jerard                         
                                                        MWF  11:10am-12:00pm  MCC 208         Robert Jerard                         
         441(02)   11149 Intro Eng Design & Solid Model MWF  11:10am-12:00pm  MCC 208         Robert Jerard                         
                                                        W    2:10pm-4:00pm    KING W114       Robert Jerard                         
         441(03)   11150 Intro Eng Design & Solid Model F    2:10pm-4:00pm    KING W114       Robert Jerard                         
                                                        MWF  11:10am-12:00pm  MCC 208         Robert Jerard                         
         441(04)   12878 Intro Eng Design & Solid Model MWF  11:10am-12:00pm  MCC 208         Robert Jerard                         
                                                        W    4:10pm-6:00pm    KING W114       Robert Jerard                         
         525(01)   11358 Mechanics I                    MWF  9:10am-10:00am   MCC 208         Kenneth Baldwin                       
                                                        T    8:10am-9:30am    CHASE 115       Kenneth Baldwin                       
         525(02)   14008 Mechanics I                    M    4:10pm-5:30pm    CHASE 115       Kenneth Baldwin                       
                                                        MWF  9:10am-10:00am   MCC 208         Kenneth Baldwin                       
         525(03)   14009 Mechanics I                    M    5:40pm-7:00pm    CHASE 115       Kenneth Baldwin                       
                                                        MWF  9:10am-10:00am   MCC 208         Kenneth Baldwin                       
         525(04)   14010 Mechanics I                    MWF  9:10am-10:00am   MCC 208         Kenneth Baldwin                       
                                                        T    6:40pm-8:00pm    KING N343       Kenneth Baldwin                       
         627(01)   10982 Mechanics III                  MWF  10:10am-11:00am  PCAC A218       Barbaros Celikkol                     
                                                        R    8:10am-9:30am    IDDLES L103     Barbaros Celikkol                     
         705(01)   10900 Thermal System Analys & Design M    12:10pm-1:00pm   KING N101       Martin Wosnik                         
                                                        MWF  10:10am-11:00am  KING N101       Martin Wosnik                         
         747(01)   10984 Exprmtl Measurement & Modeling M    2:10pm-5:00pm    KING S221       May-win Thein                         
                                                        TR   9:40am-11:00am   KING N101       May-win Thein                         
         747(02)   11961 Exprmtl Measurement & Modeling T    2:10pm-5:00pm    KING S221       May-win Thein                         
                                                        TR   9:40am-11:00am   KING N101       May-win Thein                         
         747(03)   11151 Exprmtl Measurement & Modeling TR   9:40am-11:00am   KING N101       May-win Thein                         
                                                        W    2:10pm-5:00pm    KING S221       May-win Thein                         
         747(04)   11962 Exprmtl Measurement & Modeling R    2:10pm-5:00pm    KING S221       May-win Thein                         
                                                        TR   9:40am-11:00am   KING N101       May-win Thein                         
         747(05)   15728 Exprmtl Measurement & Modeling F    2:10pm-5:00pm    KING S221       May-win Thein                         
                                                        TR   9:40am-11:00am   KING N101       May-win Thein                         
         755(01)   10985 Senior Design Project I        TR   11:10am-12:30pm  DEM 112         Todd Gross                            
                                                                                                                                    
    MGT  732(01)   13526 Exploratn Entrepreneurial Mgt  T    5:10pm-8:00pm    MCC 312         Devkamal Dutta                        
         755(01)   12302 International Management       MW   2:10pm-3:30pm    KING N334       William Naumes                        
                                                                                                                                    
    MICR 600W(01)  12546 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
    MKTG 753(01)   10880 Consumer/Buyer Behavior        TR   8:10am-9:30am    MCC 215         Melissa Bishop                        
         753(02)   12123 Consumer/Buyer Behavior        TR   11:10am-12:30pm  MCC 212         Melissa Bishop                        
         762(01)   12017 Marketing Workshop             MW   2:10pm-3:30pm    HORT 215        Peter Masucci                         
         762(02)   14884 Marketing Workshop             MW   8:10am-9:30am    MCC 215         Peter Masucci                         
                                                                                                                                    
    MLS  610(01)   10480 Biomedical Lab Management      MW   12:10pm-1:30pm   SLS 230         Barry Corriveau                       
         696W(01)  12551 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Adele Marone                          
         696W(03)  12553 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Joyce Stone                           
         696W(04)  13286 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Barry Corriveau                       
         696W(05)  12554 Ind Stdy/Clinical Practice     TBA  HOURS-ARR        TBA             Joyce Stone                           
         750(01)   15320 Seminar                        MF   11:10am-12:00pm  KEND 202        Joyce Stone                           
                                                                                                                                    
    MUSI 707(01)   15028 Music of the Classical Period  T    5:40pm-8:30pm    PCAC M223       Robert Haskins                        
         781W(01)  10783 Analysis: Form and Structure   MWF  1:10pm-2:00pm    PCAC M219       Michael Annicchiarico                 
                                                                                                                                    
3T  NR   444B(01)  15150 The Real Dirt                  M    2:10pm-5:00pm    NESM 322        John Carroll                          
                                                        TR   2:10pm-3:30pm    HS  18          John Carroll                          
         506(01)   15152 Forest Entomology              MWF  8:10am-9:00am    SLS 230         Paul Johnson                          
                                                        W    11:10am-2:00pm   SLS 218         Paul Johnson                          
         615(01)   12202 Wildlife Habitats              R    1:10pm-5:00pm    NESM 118B       John Litvaitis                        
                                                        TR   11:10am-12:30pm  NESM 329        John Litvaitis                        
         663(01)   12015 Appl Dir Research/New Zealand  TBA  HOURS-ARR        TBA             Kimberly Babbitt                      
         706(01)   15153 Soil Ecology                   T    4:10pm-6:00pm    RUDMAN G31      Serita Frey                           
                                                        TR   2:10pm-4:00pm    SLS 230         Serita Frey                           
         706(02)   15155 Soil Ecology                   R    4:10pm-6:00pm    RUDMAN G31      Serita Frey                           
                                                        TR   2:10pm-4:00pm    SLS 230         Serita Frey                           
         711(01)   12205 Wetland Ecology and Management M    1:10pm-6:00pm    RUDMAN G31      David Burdick                         
                                                        TR   5:10pm-6:30pm    NESM            David Burdick                         
         720(01)   13055 Intl Envrnmt Politics&Policies TR   2:10pm-4:00pm    NESM 322        Mimi Becker                           
         795W(01)  12538 Inv/Natural Resources          TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         799(01)   12188 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             John Aber                             
                                                                                                                                    
7   NURS 535(01)   11947 Death and Dying                T    5:10pm-8:00pm    HEW 221         Sandra Mote                           
7        535(02)   13660 Death and Dying                W    4:10pm-7:00pm    HEW 221         Gerard Tobin                          
7        535(03)   14121 Death and Dying                R    5:10pm-8:00pm    HEW 221         Sandra Mote                           
         619(01)   10795 Clinical Decision Making I     TR   2:10pm-3:30pm    HEW 221         Joanne Samuels                        
         619(02)   12852 Clinical Decision Making I     TR   3:40pm-5:00pm    HEW 221         Joanne Samuels                        
         703W(01)  14227 Nursing Leadership/Management  TBA  HOURS-ARR        TBA             Gerard Tobin                          
         797(01)   12832 Honors Thesis                  T    12:40pm-2:00pm   HEW 272         Carol Williams-Barnard                
                                                                                                                                    
    NUTR 699W(01)  12548 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         750(01)   11972 Nutritional Biochemistry       MWF  9:10am-10:00am   MUB TH1         Gale Carey                            
                                                        W    2:10pm-3:30pm    HS 127          Gale Carey                            
         799(01)   11917 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Dennis Bobilya                        
                                                                                                                                    
    OT   610(01)   14233 Occupatn, Identity, Disability M    2:10pm-5:00pm    NESM 113        Kate Stimmell                         
         741(01)   11952 Human Occupation               TR   9:40am-11:00am   HS  41          Shelley Mulligan                      
         741(02)   12722 Human Occupation               TR   9:40am-11:00am   HS 218          Lou Ann Griswold                      
         771(01)   11950 Enabl Participatn Comm Groups  TR   11:10am-12:30pm  HEW 139         Douglas Simmons                       
         771(02)   12295 Enabl Participatn Comm Groups  TR   11:10am-12:30pm  PETT G13        Elizabeth Stewart                     
         771(L07)  16022 EnablParticipatnCommGroups Lab W    9:10am-3:00pm    OFFCMP          Evan Dean                             
                                                                                                                                    
    PBIO 600W(01)  12549 Field Experience               TBA  HOURS-ARR        TBA             Catherine Neal                        
         719(01)   10662 Field Studies in Lake Ecology  R    2:10pm-6:00pm    SLS 141         James Haney                           
                                                        T    2:10pm-6:00pm    SLS 150         James Haney                           
         795W(02)  13501 Investigations/Pest Management TBA  HOURS-ARR        TBA             Alan Eaton                            
         799(01)   10866 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Estelle Hrabak                        
                                                                                                                                    
8   PHIL 401H(01)  14749 Honors/Intro to Philosophy     MWF  1:10pm-2:00pm    HS   8          Charlotte Witt                        
8        430H(01)  14748 Honors/Society and Morals      MWF  12:10pm-1:00pm   HS  41          Duane Whittier                        
8        436(01)   14024 Social & Political Philosophy  TR   8:10am-9:30am    HS  18          Matthew Dowd                          
8        436(02)   14025 Social & Political Philosophy  TR   9:40am-11:00am   HS  18          Matthew Dowd                          
8        444(01)   15852 Remaking Nature/Ethics & Polt  TR   9:40am-11:00am   HS   8          David Hiley                           
         500(01)   12410 Workshop                       MWF  12:10pm-1:00pm   HS  18          Jennifer Armstrong                    
         510(01)   13903 Philosophy and Feminism        TR   11:10am-12:30pm  HS 202          Ruth Sample                           
         530(01)   11532 Moral Philosophy               TR   9:40am-11:00am   HS  19          Ruth Sample                           
         701(01)   14214 Top/Nietzsche & Secularization TR   3:40pm-5:00pm    HS   8          Drew Christie                         
         780(01)   15206 Spc Top/Heidegger & Technology TR   11:10am-12:30pm  HS   8          Robert Scharff                        
         798(02)   15644 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA             David Hiley                           
         798(H01)  15627 Senior Thesis/Honors           TBA  HOURS-ARR        TBA             Paul McNamara                         
         798(H02)  16070 Senior Thesis/Honors           TBA  HOURS-ARR        TBA             Drew Christie                         
         798(H03)  16196 Senior Thesis/Honors           TBA  HOURS-ARR        TBA             Charlotte Witt                        
                                                                                                                                    
    PHYS 799(01)   12361 Thesis                         TBA  HOURS-ARR        TBA             Catherine Makem                       
                                                                                                                                    
    POLT 500(01)   12644 American Public Policy         TR   11:10am-12:30pm  HORT 207        Tama Andrews                          
         510(01)   14970 Mass Media in American Politcs TR   2:10pm-3:30pm    HORT 307        Roslyn Chavda                         
8        523(01)   13433 American Political Thought     MWF  12:10pm-1:00pm   HORT 207        Susan Siggelakis                      
         550(01)   14971 Comparative Government&Society TR   2:10pm-3:30pm    HORT 204        Mary Malone                           
5        556(01)   14972 Politics in China              TR   9:40am-11:00am   HORT 207        Lawrence Reardon                      
         558(01)   14973 Government & Politics Canada   MW   2:10pm-3:30pm    HORT 204        Susan Siggelakis                      
         561(01)   14991 Intro Intl Poltical Economy    MW   1:10pm-2:30pm    PETT 114        Lionel Ingram                         
         562(01)   12769 Strategy&Natl Security Policy  MWF  11:10am-12:00pm  HORT 207        Lionel Ingram                         
7        567(01)   13644 Politics Global Resources      MW   3:10pm-4:30pm    MURK G17        Stacy VanDeveer                       
         701(01)   13923 Courts and Public Policy       W    3:10pm-6:00pm    HORT 325        Richard Aliano                        
         778(01)   14996 International Organization     R    3:10pm-6:00pm    HORT 325        Alynna Lyon                           
         780(01)   13927 International Eviron Politics  M    6:10pm-9:00pm    HORT 325        Stacy VanDeveer                       
         797B(01)  14998 Seminar/American Politics      M    3:10pm-6:00pm    HORT 325        Andrew Smith                          
         797C(01)  14999 Sem/US/China Decision Making   T    3:10pm-6:00pm    MURK 203        Lawrence Reardon                      
                                                                                                                                    
    PSYC 502(01)   11929 Research Methods in Psychology TR   9:40am-11:00am   HEW 301         Edward Lemay                          
         502(02)   10242 Research Methods in Psychology TR   11:10am-12:30pm  CON   8         Juan Chavajay                         
         502(03)   10224 Research Methods in Psychology TR   2:10pm-3:30pm    DEM 251         Michelle Leichtman                    
         502(04)   12087 Research Methods in Psychology MWF  1:10pm-2:00pm    CON 101         Peter Yarensky                        
         502(05)   10241 Research Methods in Psychology MW   10:10am-11:30am  KING N113       Jill McGaughy                         
         502(06)   13957 Research Methods in Psychology MW   11:40am-1:00pm   HS 139          Andrew Leber                          
         710(01)   15015 Visual Perception              TR   2:10pm-3:30pm    MURK 204        William Stine                         
         713(01)   13409 Psychology of Consciousness    MW   9:10am-10:30am   KING N111       Kelly Peracchi                        
         713(02)   14452 Psychology of Consciousness    MW   1:10pm-2:30pm    DEM 251         Kelly Peracchi                        
         722(01)   12286 Behavior, Cult & Contemp Socty TR   3:40pm-5:00pm    CON   8         Mark Henn                             
         722(02)   12746 Behavior, Cult & Contemp Socty TR   11:10am-12:30pm  CON  24         Mark Henn                             
         731(01)   13963 Brain and Behavior             TR   8:10am-9:30am    CON   8         Robert Mair                           
         737(01)   11930 Behavioral Medicine            TR   11:10am-12:30pm  SERCC 105       Robert Drugan                         
         741(01)   15016 Adv Top/Attention Disorders    MW   1:10pm-2:30pm    SERCC 105       Jill McGaughy                         
         758(01)   11706 Health Psychology              W    8:10am-11:00am   KING N133       Richard Kushner                       
         762(01)   10226 Counseling                     T    9:40am-12:30pm   TH TRUST        Peter Fernald                         
         762(02)   10248 Counseling                     M    8:10am-11:00am   KING N133       Richard Kushner                       
         762(03)   12747 Counseling                     R    9:10am-12:00pm   MURK 203        Joan Glutting                         
         762(04)   15863 Counseling                     T    2:10pm-5:00pm    CON  24         Joan Glutting                         
         763(01)   15017 Community Psychology           M    1:10pm-4:00pm    PETT 109        Victoria Banyard                      
         765(01)   15441 Dysfunctional Families&Therapy F    2:10pm-5:00pm    CON 101         Daniel Williams                       
         771(01)   15195 Psyc 20C Thought & Society     W    2:10pm-5:00pm    CON 330         Benjamin Harris                       
         785(01)   15261 Social Development             W    1:10pm-4:00pm    DEM 253         Michelle Leichtman                    
         791(B01)  14592 Adv Top/Psyc of Happiness      T    2:10pm-5:00pm    SLS 220         Rebecca Warner                        
         791(B02)  14589 Adv Top/Psyc of Delinquency    TR   9:40am-11:00am   CON   8         Ellen Cohn                            
         791(F01)  12748 Top/Culture &Human Development TR   2:10pm-3:30pm    PETT 109        Juan Chavajay                         
         791(F02)  13960 Adv Top/Adolescent Psychology  TR   9:40am-11:00am   MORR 204        Carolyn Mebert                        
                                                                                                                                    
    RMP  724(01)   10448 Grantsmanship, Eval & Research TR   11:10am-12:30pm  HEW 131         Charles Hegarty                       
         772(01)   10446 Law&Public Policy Leisure Svcs MW   2:40pm-4:00pm    HEW 131         Ann Morgan                            
                                                                                                                                    
    RS   576(01)   15256 Hebrew Bible in Hist Context   MW   3:10pm-4:30pm    MURK 201        David Frankfurter                     
                                                                                                                                    
    SOC  599(01)   10252 Sociological Analysis          TR   8:10am-9:30am    HORT 307        Karen Van Gundy                       
         599(02)   10259 Sociological Analysis          TR   5:40pm-7:00pm    HORT 207        Catherine Moran                       
         601(01)   10260 Methods of Social Research     TR   3:40pm-5:00pm    HORT 215        Murray Straus                         
         611(02)   13906 Sociological Theory            TR   2:10pm-3:30pm    HORT 210        Jennifer Esala                        
         635(01)   15008 Medical Sociology              TR   11:10am-12:30pm  HORT 201        Sharyn Potter                         
         697(01)   13025 Spc Top/Poverty/America/World  TR   2:10pm-3:30pm    HORT 215        Sally Ward                            
         797(01)   13355 Spc Top/Family/Work/Inequality M    9:40am-12:00pm   HORT 439        Rebecca Glauber                       
         797(02)   13356 Spc Top/Community&Environment  M    2:10pm-4:30pm    HORT 439        Thomas Safford                        
         797(03)   15011 Spc Top/Sociology of Suicide   T    2:10pm-4:30pm    HORT 439        James Tucker                          
                                                                                                                                    
    SPAN 631(01)   10272 Adv Conversation &Compositn I  MWF  9:10am-10:00am   MURK 104        Maria Rossi                           
         631(02)   10270 Adv Conversation &Compositn I  MWF  10:10am-11:00am  HS  18          Sarah Hirsch                          
         631(03)   10765 Adv Conversation &Compositn I  MWF  11:10am-12:00pm  SLS 230         Fernando Gonzalez                     
         631(04)   11279 Adv Conversation &Compositn I  TR   11:10am-12:30pm  MURK G16        Carmen Garcia-Rasilla                 
         631(05)   12652 Adv Conversation &Compositn I  MWF  1:10pm-2:00pm    MURK 102        Cindy Pulkkinen                       
         631H(01)  12758 Honors/Conversatn & Comp I     TR   11:10am-12:30pm  MURK G16        Carmen Garcia-Rasilla                 
         632(01)   10274 Adv Conversation &Compositn II MWF  9:10am-10:00am   MURK G18        Mary Belford                          
         632(02)   12868 Adv Conversation &Compositn II MWF  12:10pm-1:00pm   MURK G18        Elisa Stoykovich                      
         632(03)   11779 Adv Conversation &Compositn II MWF  1:10pm-2:00pm    MURK G18        Linda Thomsen                         
         632H(01)  12796 Honors/Adv Conversatn &Comp II MWF  9:10am-10:00am   MURK G18        Mary Belford                          
8        650(01)   11970 Intro to Critical Analysis     MWF  11:10am-12:00pm  MURK G18        Janet Gold                            
8        653(01)   14712 Intro Latin Amer Lit & Thought TR   11:10am-12:30pm  MURK G18        Lori Hopkins                          
         797(P01)  13897 Spc Stdy/Latin American Essay  MW   2:10pm-3:30pm    MURK 102        Janet Gold                            
         797(Q01)  13342 Spc Stdy/Latin America         TR   3:40pm-5:00pm    MURK 118        Lori Hopkins                          
         797(S01)  15267 Spc Stdy/Spanish Theater       TR   2:10pm-3:30pm    MURK 118        Carmen Garcia-Rasilla                 
                                                                                                                                    
    SW   601(01)   10936 Research Methods Social Work   W    8:40am-11:00am   PETT G18        Melissa Burbank                       
         622(01)   10466 Social Work Practice           TR   9:40am-11:00am   PETT G13        Mary Banach                           
         622(02)   10469 Social Work Practice           MW   11:10am-12:30pm  PETT G13        Kim Kelsey                            
         640A(01)  10667 Sem/Soc Work Field Exper I     M    8:40am-11:00am   PETT 109        Martha Byam                           
         640A(02)  10946 Sem/Soc Work Field Exper I     M    8:40am-11:00am   PETT G13        Gretchen Bean                         
                                                                                                                                    
    TECH 797(01)   10366 Undergrad Ocean Research Prog  R    12:40pm-2:00pm   CHASE 115       Larry Harris                          
                                                                                                                                    
6   THDA 436(01)   11181 History of Theatre I           MWF  2:10pm-3:00pm    PCAC M223       David Richman                         
6        436H(01)  12236 Honors/History of Theatre I    F    1:10pm-2:00pm    PCAC M316       David Richman                         
                                                        MWF  2:10pm-3:00pm    PCAC M223       David Richman                         
         653A(01)  11780 Performance Project            TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         654(A01)  11724 Scenic Arts Project            TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         795W(01)  14102 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         796W(01)  14103 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         798(01)   12718 Senior Thesis                  TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         798H(01)  12803 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         799(01)   12659 Capstone Project               TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
         799(H01)  12804 Honors Capstone Project        TBA  HOURS-ARR        TBA               Staff                               
                                                                                                                                    
    TOUR 400(01)   10865 Introduction to Tourism        T    7:10pm-8:00pm    IDDLES L103     Robert Robertson                      
                                                        TR   2:10pm-3:30pm    HS 127          Robert Robertson                      
         798W(01)  12537 Independent Study              TBA  HOURS-ARR        TBA             Robert Robertson                      
                                                                                                                                    
7   WS   401(01)   10458 Intro to Women's Studies       T    5:10pm-8:00pm    MURK 102        Peter Welch                           
7        401(02)   10282 Intro to Women's Studies       TR   2:10pm-3:30pm    MURK 102        Jerrianne Boggis                      
7        401(03)   10281 Intro to Women's Studies       MW   11:10am-12:30pm  SLS 220         Holly Perrault                        
7        401(04)   10503 Intro to Women's Studies       MW   4:10pm-5:30pm    MURK 102        Joelle Ryan                           
7        444B(01)  15649 Throw Like a Girl              M    6:10pm-9:00pm    MURK 102        Rachel Rawlinson                      
         595W(01)  14141 Top/Gender, Race, & Sexuality  TR   11:10am-12:30pm  MORR 103        Tamsin Whitehead                      
         798(01)   11343 Colloquium                     W    3:10pm-6:00pm    HS 216          Courtney Marshall                     
                                                                                                                                    
    ZOOL 626(01)   11309 Animal Physiology Laboratory   M    5:10pm-6:00pm    SLS G26         Winsor Watson                         
                                                        W    1:10pm-4:00pm    RUDMAN G45      Winsor Watson                         
         626(02)   11307 Animal Physiology Laboratory   M    5:10pm-6:00pm    SLS G26         Winsor Watson                         
                                                        R    9:40am-12:30pm   RUDMAN G45      Winsor Watson                         
         626(03)   11308 Animal Physiology Laboratory   M    5:10pm-6:00pm    SLS G26         Winsor Watson                         
                                                        R    2:10pm-5:00pm    RUDMAN G45      Winsor Watson                         
         690(01)   10832 Evolution                      MW   2:10pm-3:30pm    SLS G26         Jessica Bolker                        
         713(01)   11942 Animal Behavior                M    2:10pm-5:00pm    SLS 150         Michelle Scott                        
                                                        TR   11:10am-12:30pm  SLS G26         Michelle Scott                        
         713(02)   11943 Animal Behavior                TR   11:10am-12:30pm  SLS G26         Michelle Scott                        
                                                        W    2:10pm-5:00pm    SLS 150         Michelle Scott                        
         713(03)   11944 Animal Behavior                R    2:10pm-5:00pm    SLS 150         Michelle Scott                        
                                                        TR   11:10am-12:30pm  SLS G26         Michelle Scott                        
         719(01)   10300 Field Studies in Lake Ecology  R    2:10pm-6:00pm    SLS 141         James Haney                           
                                                        T    2:10pm-6:00pm    SLS 150         James Haney                           
         799(01)   10879 Honors Senior Thesis           TBA  HOURS-ARR        TBA             Michelle Scott                        
                                                                                                                                    


Course Time and Room and Registration Page University of New Hampshire Home Page