Previous Recipients

Kidder Fund Award Recipients

2017 2016 2015 2014

Marcus Hurn (faculty award)

Elena Long (Staff award)

Audrey Johnson (undergraduate student award)

Charlie Durkin (undergraduate student award)

John Berst (faculty award)

Ike Leslie (graduate student award)

Casey O'Dea (undergraduate student award)

Rebecca Glauber (faculty award)

Dr. Lessa Brill (staff award)

Mark Anthony (graduate student award)

AliciaAlec Dufield (undergraduate student award)

Lane McDonough (undergraduate student award)

Joelle Ruby Ryan (faculty award)

Annie Crossman (undergraduate student award)

2013

  • Barabara Jago (faculty award)
  • Alexander Lamothe (undergraduate student award)
  • Tamsin Whitehead (graduate student/staff award)

2012

  • Dan Innis (faculty/staff award)
  • AJ Jeffries (undergraduate student award)

2011

  • Robin Hackett (faculty award)
  • Michael Staley (graduate student award)
  • David Jacobsen (undergraduate student award)

2010

  • Stacy Vandeveer (faculty award)
  • Cass Mercer (undergraduate student)

2009

  • Christine Shea (faculty award)
  • Bruce Mallory (staff award)
  • Mark Rubinstein (staff award)
  • Sara Morrow (undergraduate student award)
  • Joshua Albair (graduate student award)

Kidder Lifetime Achievement Award

  • Judy Spiller

2008

  • Delia Konzett, faculty
  • Shannon Marthouse, staff
  • Mick Walsh, graduate student
  • Jenelle DeVits, undergraduate student
  • Susie Metz, undergraduate student

2007

  • Carol Conaway, faculty
  • Jean Mitchell, staff
  • Jessie Knapp, graduate student
  • Stephen Henry, undergraduate student

Kidder Lifetime Achievement Award

  • Greg Sanborn

2006

  • Heather Barber, faculty
  • Financial Aid Office, staff
  • Heather Fauteux, Graduate student
  • Annie Medeiros, undergraduate student

2005

  • David Cross, staff
  • Pat Gormley, staff
  • Mary E. Taylor, staff
  • Mike Middleton, faculty
  • Patrick A. Sweeney, student

2004

  • Toni Bisconti, faculty
  • Dave Merry, student
  • Cecil Charles Maxfield, staff

2003

  • Jane Stapleton, faculty
  • Sean McGhee, staff
  • Kim Crawford, student

2002

  • Marla Brettschneider, faculty
  • Sharon Keeler, staff
  • Katherine Walker, student

2001

  • Barbara Houston, faculty
  • Bob Coffey, staff
  • Justin Kelly, student

2000

  • Ted Kirkpatrick, faculty
  • Jane Fithian, staff
  • Christine Pereira, student

1999

  • John Seavey, faculty
  • Suzanne Huard, staff
  • Cheryl Joy Daly, staff
  • Angel Tirado-Morales, student

1998

  • Dennis Bobilya, faculty
  • Carina Self, staff
  • Kathryn Latterell, student
  • Stephen Pereira, Jr., student

1997

  • Leaf Seligman, faculty
  • Cari Moorhead, staff
  • Mark Kamakea, student

1996

  • John Erni, faculty
  • Judith Spiller, staff
  • Becky Hayes, student

1995

  • Kristine Baber, faculty
  • Paul Cody, staff
  • Kim Billings, staff
  • Jo Ryan, student
  • Ed Thomas, student
  • Honorable mention – Josh Roberts, Mary Tasker

1994

  • Jack Yeager, faculty
  • Jean Kennard, faculty
  • Peter Welch, staff
  • Jennifer Pepin, student
  • Amy Burnham, student

Pink Triangle Award Recipients

2017 2016 2015 2014

Campus Rec

Social Justice Leadership Project

Trans UNH

Preferred Name Initiative working group

No awards presented

Andres Mejia

Ari Schaaff

oSTEM

Holly Cashman

 

2013

  • Sara Dillingham
  • Paul McNamara

2012

  • Jonathan DiTroia
  • Sean Moundas
  • Kelsey O'Neil
  • Travis Pynenburg

2011

  • Bie Aweh
  • Hannah Ovaska
  • Ellen Semran
  • Pamela Scott
  • WildActs Social Change Theater Troupe

2010

  • David Jacobsen
  • Lauren Petraitis
  • Carly Souza
  • Claire Treat
  • Amy Whitney

2009

  • Katie l. Brym
  • Sam L. Edelman
  • Ava M. Fields
  • Lindsey P. Fong
  • Kevin D. Linton
  • Michaela S. Page
  • Carol S. Perkins
  • College Democrats
  • Student-led LGBT Athlete Support Group

2008

  • Ben Justice
  • Elizabeth Russell
  • John Reilly-Mallon
  • Jay Tifone
  • Sponsors of NH House Bill 437 Civil Union Law:
  • Rep. Bette Lasky, Rep. James R. Splaine, Rep. Dana Hilliard

2007

  • James Alton Croker III
  • Jenelle DeVits
  • Jean Elson
  • Leanne Ferretti
  • Miranda Fillebrown
  • Cass Mercer
  • Susan Metz
  • Siobhan Senier
  • Safe Zones Program
  • The Reel Thing Film Series

2006

  • Mo Baxley
  • Toni Bisconti
  • Blaine Butler
  • David Kaye
  • Meghann McCluskey
  • Joe Olenik
  • Donna Marie Sorrentino

2005

  • Lauren Bruce
  • Gonzalo Cedeno
  • Nicole Hereford
  • Irene Kao
  • Blair Rowlett
  • Judy Sharkey
  • Chris Shea
  • Patrick Wade
  • Peter Welch
  • GLBT Conf Planning Cmtg
  • NH TREE
  • UNH Advising Center

2004

  • Mike Middleton
  • Stacy VanDeveer
  • Larry Brickner-Wood
  • Pat Gormley
  • Kathleen Grace-Bishop
  • Sue Bigonia
  • Nikki Luce
  • Lee Belowski
  • Heather Fauteux
  • Megan Fisher
  • Lacey Bousquet
  • Michael Lavers
  • Rebecca Searles

2003

  • Hannah Sherrill
  • Kelsey Allen
  • Dave Merry
  • Ryan Walls
  • Briana Sevigny
  • Jennifer Selwyn
  • David Cross
  • Liz Meyer
  • Deanna Garrett
  • Seacoast Outright

2002

  • Cecil Maxfield
  • Anthony Gilbert
  • Trevor Munhall
  • Roger Beaudoin
  • Judy Ray
  • Cari Moorhead
  • Mary Westfall
  • Michelle Holt-Shannon
  • Dennis Bobilya
  • Josh Roberts
  • OSC and PAT Councils
  • Jane Fithian
  • Emery Booska
  • AAUP
  • Cheryl Daly
  • Jennie Lindsey
  • Christine Periera
  • Stephen Periera
  • Carina Self
  • Bernie Schlager
  • Marla Brettschneider
  • Amanda Powell
  • Sharon Keeler
  • Kathy Koon
  • Smitty
  • Gina Tarbell
  • Dick Umile
  • David King
  • Gregg Sanborn