.

Navigation

Alumni

Graduate Students

  • Sabah Ul-Hasan, Biochemistry, M. S. 2014
  • Takayoshi Kosugi, Biochemistry, Ph. D. 2014
  • Scott Kavanaugh, Biochemistry, M.S. 2004; Ph. D. 2010
  • Geoff Bushold, Biochemistry, M.S. 2008
  • Mihael Freamat, Biochemistry, Ph. D. 2008
  • Apichart (Nok) Ngernsoungnern, Biological Sciences, Ph. D. 2008 (co-international advisor)
  • Emily LaFiandra, Natural Resources, Ph. D. 2007 (co-advisor)
  • Piyada (Dee) Ngernsoungnern, Biological Sciences, Ph. D. 2007 (co-international advisor)
  • Matt Silver, Biochemistry, Ph. D. 2006
  • Mike Baron, Biochemistry, M.S. 2006
  • Adam Root, Biochemistry, M.S. 2004
  • Bernie Schultz, Biochemistry, M.S. 2004
  • Nathaniel Nucci, Biochemistry, M.S. 2003
  • Jane Connolly, Biochemistry, M.S. 2001
  • Olivier Materne, Biochemistry, 1999
  • Rebekah Gamble, Biochemistry, 1998
  • Lee Gazourian, Biochemistry, 1997
  • Janet MacIntyre, Zoology, 1996
  • Everett Evans, Zoology, 1996
  • Kelly Deragon, Zoology, 1996
  • Robert McGarr, Biochemistry, 1996
  • Alan Rosen, Biochemistry, 1996
  • Christopher Knox, Zoology, 1993
  • Joan Abrams, Biochemistry, 1991
  • Doug Adams, Zoology, 1990
  • Tom Bolduc, Zoology, 1990
  • Kim Lewis, Zoology, 1989
  • Cathy Fahien, Zoology, 1988
  • Roger Solomon, Zoology, 1987
  • Jane Linville, Zoology, 1985

 

Research Technicians, Scholars, and Scientists

Postdoctoral Fellows

  • Thomas Kelleher, 2011-2012
  • Dana Daukss, 2011
  • Allisan Aquilina-Beck, 2008-2010
  • Lisa Merrill, 2008-2010
  • Kari Britt, 2009-2010
  • Erin Allgood, 2010
  • Kazu Okamoto, 2004-2007
  • Darren Ferguson, 2009
  • Melissa Kopka, 2005
  • Cari Bourn, 1998-2003
  • Cindy Chase, 1988-1998
  • Yueh-Chin Chiang, 1989-1993
  • Linda A. Penny, 1987-1989
  • Csilla I. Szabo, 1986-1987
  • Sue Charpentier, 1985-1986
  • Cynthia Burne, 1985-1986
  • Dr. Mihael Freamat 2007-2008
  • Dr. Mickie Powell, 2001-2003
  • Dr. Kara Lee, 2001-2002
  • Dr. Karen Reed, 1998-2000
  • Dr. Jill Leonard, 1999
  • Dr. Kunimasa Suzuki, 1996-1999
  • Dr. Caleb Slater, 1997-1998
  • Dr. Leslie Barber, 1988-1990

 

Undergraduates trained while conducting an undergraduate research project, senior thesis or honors thesis

  • Nora MacLeod Class of 2016
  • Mary Katie Hayes Class of 2014
  • Adam Braun Class of 2015
  • Eric Landry Class of 2014
  • Amanda Berger Class of 2014
  • Stephanie Gibbons Class of 2014
  • Scott Morin Class of 2012, (NSF, NSF REU and UROP Support)
  • Dana Daukss Class of 2011, (NSF, NSF REU and SURF Support)
  • Kristen Gazda Class of 2011, General Biology
  • Ciara Dimou Class of 2011 (NSF & NSF REU support)
  • Ciara Kazakis Class of 2011 (NSF support)
  • Jeff Neale Class of 2011 (NSF support)
  • Alyssa Mixon Class of 2011 (NSF support)
  • Caryn MacDonald Class of 2010 (NSF & NSF REU support, SURF support, IROP support, UNH 2010 Erskine Mason Scholarship)
  • Danica Gardiner Class of 2010
  • AJ Delago Class of 2011
  • Zach Hauser Class of 2010
  • Christina Stark Class of 2010 (NSF & NSF REU support)
  • Eileen Balz Class of 2008 (NSF & NSF REU support)
  • Mike Wilmot Class of 2008 (NSF & NSF REU support, UROP support)
  • Zoe Rogers Class of 2009 (NSF & NSF REU support)
  • Jason Dahlstrom Class of 2006 (NSF & NSF REU support, IROP support, UNH Award of Excellence; Alumni Meritorious Service Award Association Prize)
  • Mark Santos Class of 2006 (NSF & NSF REU support)
  • Jocelyn Sanford Class of 2004 (NSF & NSF REU support, SURF support)
  • Emily Violette Class of 2004 (NSF REU support, SURF support)
  • Jen Glieco Class of 2004 (NSF & NSF REU support, UROP support)
  • Greg Blaisdell Class of 2003 (NSF support; Dean Williamson Award)
  • Adam Root Class of 2002 (NSF & NSF REU support)
  • Nathaniel Nucci Class of 2001 (NSF & NSF REU support, UNH Award of Excellence)
  • Taylor Heyl Class of 2001 (Sea Grant support)
  • Amy Agulay Class of 2001 (NSF & Sea Grant support)
  • Kristen Peterson Class of 2001
  • Jeff O'Neil Class of 2001 (NSF support)
  • Heather Moher Class of 2001 (NSF REU support)
  • Jeanne DiChiara Class of 2001 (NSF REU support)
  • Heather Brunell Class of 2001
  • Meghan Ainsworth Class of 2001 (NSF & NSF REU support, UNH Award of Excellence)
  • James Bender Class of 2000
  • Aaron Tyler Class of 1998 T
  • ravis Waldron Class of 1998
  • Robin Rosenbleeth Class of 1998 (NSF REU support,
  • Erskine Mason Award 1998)
  • Victoria Newsky Class of 1998 (NSF REU support) Dan
  • Hannon Class of 1997 (NSF REU support)
  • Jon Abbot Class of 1997
  • Jamie Lind Class of 1996
  • Craig Robinson Class of 1996 (CURF, NSF REU support)
  • Kristen Olson Class of 1996 (NSF REU support)
  • Sal Salvatore Class of 1996 (CURF, NSF REU support)
  • Jennifer Andrews Class of 1996 (NSF REU support)
  • Jamie Houle Class of 1995
  • Alyson D'Ambriso Class of 1996
  • Olivier Materne Class of 1995 (NSF REU support)
  • Alison McGregor Class of 1995
  • Lee Gazourian Class of 1995
  • Melissa Coupe Class of 1995
  • April Miele Class of 1994
  • Laura Therrien Class of 1994 (NSF REU support)
  • Kelly Deragon Class of 1994 (NSF REU support)
  • Mary Quick Class of 1994
  • Adam Morgan Class of 1992
  • Kim Perry Class of 1992 (SURF, NSF REU support) J
  • oan Gesel-Abrams Class of 1990
  • Chris Knox Class of 1989
  • Jorge Pardo Class of 1989 (NSF REU support)
  • Doug Ravenscroft Caleb Slater Class of 1988
  • Tom Bolduc Class of 1988
  • Jane Calvin Class of 1988 (NSF REU support)
  • Jay Calderara Class of 1987
  • Linda Adams Class of 1987
  • Michael McCrory Class of 1987
  • Jane
  • Hampton Class of 1987
  • Susan Charpentier Class of 1985
  • Denis Larochelle Class of 1985
  • Bill Zimmerman Class of 1995
  • Sharon Winokur Class of 1984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


*You are viewing pages printed from http://www.unh.edu/
These pages appear differently when viewed online.

If you are the owner of this site and you would like to print the page as it appears online, please refer to the file "QuickStart.html" for instructions.